Belgia visiidil kiitis paavst Franciscus Belgia endist katoliiklasest kuningat Baudouini, kes loobus ajutiselt troonist, selleks, et mitte allkirjastada abordiseadust, mida paavst nimetas mõrvarlikuks ja kriminaalseks surmaseaduseks. Tagasilennul toonitas paavst veelkord, et abort on mõrv ja abordiarst on palgamõrvar.
Paavst pidas laupäeval vaikse palvehetke kuningas Baudouini haua juures, enne kui kiitis tema julgust sündimata laste elude kaitsel seismisel.
Paavst kiitis Belgia endist katoliiklasest kuningat selle eest, et ta otsustas ajutiselt oma troonist loobuda, selleks, et mitte allkirjastada seadust, mis seadustaks riigis sündimata laste tapmise, vahendab National Catholic Register.
Paavst väljendas ühtlasi lootust, et edeneb ka aastatel 1951 kuni 1993 valitsenud kuningas Baudouini pühakuks kuulutamine.
Vatikani kohaselt kiitis paavst Franciscus kuningas Baudouini julgust selle osas, et ta otsustas "loobuda oma kuningavõimust, selleks, et mitte allkirjastada mõrvarlikku seadust".
Vatikani pressibüroo sõnul kutsus paavst belglasi üles võtma teda eeskujuks ajal, mil kehtestatakse endiselt kriminaalseid seadusi.
Paavst esitas pöördumise Belgia piiskoppidele Brüsseli Püha Südame basiilikas 28. septembril, pärast mida ta külastas Laekeni Jumalaema kiriku kuninglikku krüpti, kuhu on maetud paljud Belgia kuningakoja liikmed. Koos paavstiga viibisid seal ka Belgia valitsev kuningas Philippe ja kuninganna Mathilde.
Samal ajal kui paavst nimetas abordiseaduseid mõrvarlikeks ja kriminaalseteks, arutatakse Belgias selle üle, kas lõdvendada abordipiiranguid veelgi. Hetkel on sündimata laste tapmine Belgias lubatud kuni 12. rasedusnädalani. Ühtlasi on Belgias ka ühed maailma liberaalsemad eutanaasiaseadused.
Kui abort Belgias 1990. aastal esmakordselt seadustati, siis otsustas kuningas Baudouin loobuda oma kuningavõimust vahemikus 3. kuni 5. aprillini, et abordiseadust mitte allkirjastada. Kui kuningas 1993. aastal 62-aastaselt suri, oli ta valitsenud järjest 42 aastat, välja arvatud need kolm päeva.
Kuningas Baudouinil ja tema katoliiklasest abikaasal Fabiolal ei õnnestunud lapsi saada. Fabiola rasestus küll viiel korral, kuid kaotas kõik lapsed raseduse käigus. Et selle kaotusvaluga toime tulla, said nad jõudu igapäevase missa külastamisest ja armulaua vastuvõtmisest.
Vesteldes frantsiskaani munkadega, kes teenivad Loreto Neitsi Maarja pühamus, rääkis Baudouin väidetavalt sellest, kuidas tal ei õnnestunud isaks saada, kuigi ta seda väga soovis, mistõttu ei suutnud ta ka allkirjastada seadust, mis lõpetaks lapse elu. Ta olevat öelnud, et tema ja ta abikaasa asetavad oma saatused Jumalaema kätesse, paludes julgust ja jõudu keset neid katsumusi.
Ka paavst Johannes Paulus II-l oli kiidusõnu kuningas Baudouinile pärast Belgia visiiti aastal 1995:
"Ma mõtlen hiljuti meie seast lahkunud kuningas Baudoinile, keda mul oli suur õnn korduvalt kohata, mitte ainult minu eelmisel Belgia visiidil, vaid ka Roomas."
"Ta oli inimese südametunnistuse õiguste suur eestkostja, valmis kaitsma jumalikke käske, eriti viiendat käsku: "Sa ei tohi tappa," eriti kui see puudutas sündimata laste elu kaitsmist."
Paavst Franciscus: abort on mõrv ja abordiarst on palgamõrvar
Tagasilennul vastas paavst Franciscus ka küsimustele Belgia visiidi kohta. Belgia rahvusringhäälingu ajakirjanik Valeria Dupont sõnas paavstile, et Belgia inimesed olid hämmastunud sõnadest, mida paavst kuningas Baudouini haual rääkis.
"Teate, hämmastus on filosoofia [tõearmastuse – toim.] algus," vastas talle paavst.
Dupont ütles, et mõnedele tundus, et paavsti kommentaarid kujutasid endast sekkumist Belgia demokraatiasse. Ühtlasi küsis ta endise kuninga pühakuks kuulutamise kohta ning selle kohta, kuidas on võimalik, et korraga eksisteerib õigus elule ning naiste õigus elule ilma kannatusteta?
Paavst vastas, et kuningas Baudouini otsus kolmeks päevaks troonist loobuda, et mitte allkirjastada "surmaseadust" oli vapper ja erakordne. Tema sõnul oli katoliiklasest kuningas võimeline seda tegema, kuna ta oli püha. Ta lisas, et "pühaks kuulutamise protsess jätkub, kuna nad andsid mulle sellest kinnitust".
"Naistel on õigus elule, oma elule ja oma laste elule. Ärgem unustagem seda öelda," jätkas paavst tagasilennul. "Abort on mõrv… see tapab inimolendi. Arstid, kes seda sooritavad, on palgamõrvarid… ning selles pole mingit küsimust."
"Naistel on õigus elu kaitsta," ütles paavst, lisades, et kontratseptiivid "on teine teema. Neid ei tohi omavahel segamini ajada. Ma räägin ainult abordist ning selle üle ei saa vaielda. Mul on kahju, kuid see on tõde."
Toimetas Martin Vaher