Katoliku kiriku pea paavst Franciscus avaldas soovi kohtuda Venemaa presidendi Vladimir Putiniga rahukõnelusteks, kuid väljendas samas kartust, et viimane ei ole praegu kohtumisest huvitatud, vahendab Vatican News.
"Ma ei lähe praegu Kiievisse. Tunnen, et ei pea seda tegema. Pean kõigepealt minema Moskvasse. Pean esmalt kohtuma Putiniga. Kuid ma olen ju ka preester, mida ma teha saan? Teen, mida suudan. Kui vaid Putin ukse avaks…" rääkis brutaalse sõja lõpetamist sooviv paavst usutluses Itaalia väljaandele Corriere della Sera.
Üldse tuli Ukraina sõjast intervjuu vältel palju juttu. Paavst Franciscus on sõja vastu võtnud sõna selle algusest peale ning on teinud katseid rahukõnelusteks. Näiteks on ta telefoni teel rääkinud Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, külastanud Vatikani Vene saatkonda ning eelkõige väljendanud oma valmisolekut rahukõnelusteks Putiniga Moskvas.
"Ma palusin kardinal Parolinil pärast kahekümne sõjapäeva möödumist saata Putinile sõnum, et ma olen valmis Moskvasse minema," rääkis Franciscus ning selgitas, et esmalt peab Venemaa president sobiva ajaakna välja pakkuma.
"Me ei ole veel vastust saanud ning me käime jätkuvalt selle osas peale, kuigi ma kardan, et Putin ei saa ega taha praegusel hetkel seda kohtumist pidada. Kuid kuidas on võimalik seda brutaalsust võimalik peatada? Kakskümmend viis aastat tagasi kogesime me sama asja Rwandas."
Paavst Franciscus süüdistab Ukraina sõjas NATO haukumist Venemaa ukse taga
Ukraina sõja põhjuste üle spekuleerides rääkis paavst Franciscus vihast, mille võis esile kutsuda "NATO haukumine Venemaa ukse taga", mis pani Kremli "halvasti reageerima ja konflikti vallandama".
Franciscus süüdistab ka Ukraina sõjas rahvusvahelisi huvisid, nagu ka Süüria, Jeemeni, Iraagi ja mitmete Aafrika riikide sõdades: "Ei ole mõeldav, et üks vaba riik sõdiks teise vaba riigiga. Tundub, et Ukrainas tekitasid konflikti hoopis teised." Tema sõnul süüdistatakse ukrainlasi ainult selles, kuidas nad Donbassis reageerisid, kuid see oli kümme aastat tagasi ning see on vana argument. "Muidugi on nad uhke rahvas," lisas ta.
Franciscus: ma ei tea, kas on õige ukrainlasi relvadega varustada
Paavst Franciscus rääkis ka sõdadega kaasas käivast relvaärist, mis on tema silmis skandaal, millele vähesed vastu seisavad.
"Ma ei oska sellele vastata – ma olen selleks liiga kaugelseisev – kas on õige ukrainlasi [relvadega] varustada," arutles paavst. "Selge on see, et relvi seal testitakse. Venelased teavad nüüd, et tankidest on vähe kasu ning mõtlevad muudele vahenditele. See on põhjus, miks sõdu peetakse: et testida relvi, mida me oleme tootnud. Vähesed inimesed võitlevad selle äri vastu, kuid rohkem tuleks ära teha."
Franciscus on enda sõnul küll sõja edasise kulgemise osas pessimistlik, kuid leiab, et tuleb siiski kasutada kõiki võimalusi sõja lõpetamiseks.
Franciscus: patriarh Kirill ei tohi muutuda Putini altaripoisiks
Paavst vaatas ka Moskva poole, et leida võimalust koostööks Moskva ja kogu Venemaa patriarhi Kirilliga, kuid tema sõnul üritas viimane 15. märtsil toimunud videokõne ajal õigustada Venemaa käitumist.
"Ma kuulasin teda ja vastasin: ma ei saa sellest üldse aru. Vend, me ei ole riigiametnikud, me ei peaks kõnelema poliitilises keeles, vaid pigemini Jeesuse keeles. Me oleme ühe ja sama Jumala püha rahva karjased. Sellepärast peame otsima võimalusi rahuks, peatama relvatule. Patriarh ei tohi muutuda Putini altaripoisiks," ütles Franciscus.
Paavst selgitas, et tal oli Kirilliga kokku lepitud ka kohtumine 14. juunil Jeruusalemmas, mis oleks olnud nende teine näost-näkku kohtumine ning sellel ei oleks olnud midagi pistmist sõjaga. Kuid tema sõnul on ka Kirill nõus selle edasilükkamisega, kuna kohtumine võiks saata praegu segase signaali.
Moskva patriarhaat: paavst Franciscus valis vale tooni
Vene õigeusu kiriku esindajate sõnul on aga kahetsusväärne, et poolteist kuud pärast Franciscuse ja Kirilli omavahelist vestlust on paavst valinud sellise tooni.
"Paavst Franciscus valis vale tooni, et anda edasi selle vestluse sisu," ütles Moskva patriarhaat, jättes samas otseselt mainimata paavsti "altaripoisi" kommentaari.
"Sellised väljaütlemised ei aita tõenäoliselt kaasa konstruktiivse dialoogi loomisele roomakatoliku ja Vene õigeusu kirikute vahel, mis on eriti vajalik praegusel ajal."
Toimetas Martin Vaher