Paavst Franciscus jutlustamas. Foto: Scanpix

Paavst Franciscus pidas laupäeval, 16. juunil, Vatikanis ettekande Perekonna Ühingute Foorumi (Forum of Family Associations) liikmetele, milles võrdles haigete või puuetega laste aborteerimist natside mentaliteediga, vahendavad CNA ja CNN.

"Ma olen kuulnud, et see on moes või vähemalt tavapärane, et kui esimestel raseduskuudel tehakse uuringuid, et näha, kas laps on terve või on tal midagi viga, siis pakutakse esimese variandina: kaotame ta ära," ütles paavst viidates haigete või puudega laste valdavale aborteerimisele.

Ta jätkas, et see on "laste mõrvamine". "Rahuliku elu saamiseks kaotatakse süütu [inimene] ära. Me teeme seda sama, mida tegid natsid rassipuhtuse säilitamiseks, ainult et meie teeme seda valgete kinnastega. See on jõledus, kuid me teeme seda sama," vahendab paavsti sõnu katoliiklik uudisteagentuur CNA.

Uudistekanal CNN edastab paavsti sõnu aga järgnevalt:

"Ma ütlen seda valuga. Eelmisel sajandil oli maailm šokeeritud sellest, mida natsid tegid rassi puhastamiseks. Tänapäeval teeme me sama, kuid valgete kinnastega."

Itaalia ajalehe La Stampa kohaselt heitis paavst Franciscus oma ettevalmistatud kõne kõrvale, öeldes osalejatele, et see tekst "tundub natukene külm". Ajalehe reporteri sõnul ütles paavst seejärel, et on "valus" mõelda, et ühiskond aktsepteerib laste tapmist lihtsalt sellepärast, et nad on haiged või puudega, kuid see on praegune mentaliteet.

Paavsti aborti hukka mõistvad sõnad kõlasid kõigest mõni päev pärast seda, kui tema kodumaal Argentiinas kiitis parlamendi alamkoda heaks seaduseelnõu, mis dekriminaliseeriks pärast senatis kinnitamist abordi raseduse esimese 14 nädala jooksul ning hiljem juhtudel, kui lootel ei nähta eluvõimalust.

Ühtlasi on paavst Franciscuse sõnad kõnekad eelmisel kuul aset leidnud Iiri abordireferendumi kontekstis, kus iiri rahvas otsustas ülekaaluka häälteenamusega võtta ära sündimata lastelt põhiseadusliku kaitse elule ning umbes kaks kuud enne tema Iirimaa visiiti 25.-26. augustil ülemaailmse perekondade kogunemise (World Meeting of Families) raames.