Pilt Hunter Bideni arvuti kõvakettalt. Foto: NYPost

Ameerika Ühendriikide demokraatliku partei presidendikandidaat Joe Biden on järjekindlalt väitnud, et tema poeg Hunter Biden pole teinud midagi valesti ja ta ei tea oma poja Ukraina gaasiäri nõustamisest mitte midagi. Uued paljastused tõestavad taas, et Barack Obama valitsuse asepresident valetab.

Ühendriikide üks suurima levikuga päevaleht New York Post sai oma valdusesse Hunter Bideni e-kirjavahetuse, milles Ukraina energiatööstuse ettevõtte Burisma, kus Hunter töötas kõrgepalgalise konsultandina, üks tippjuhte tänab teda kohtumise eest toonase asepresidendi Joe Bideniga. 

Obama asepresident Bideni kohtumine korruptsiooni mässitud Burisma tippjuhiga leidis aset vähem kui aasta enne seda, kui Biden sundis Ukraina valitsust vallandama riigi peaprokuröri, kes uuris Burisma kuritegusid. 

Burisma nõukogu nõunik Vadõm Požarskõi saatis 17. aprillil 2015. aastal, mis oli ligikaudu aasta peale seda, kui Hunter Bidenist sai 50 000 dollarilise kuupalgaga ettevõtte nõukogu liige, talle järgmise e-kirja:

"Kallis Hunter, tänan sind, et sa kutsusid mind DC-sse [USA pealinna Washingtoni] ja mul oli võimalus kohtuda sinu isaga ning me saime koos aega veeta. See oli minu jaoks suur au ja väga meeldiv."

2014. aasta maikuus saatis Požarskõi, kes oli toona Burisma tähtsuselt kolmas juht, Hunterile e-kirja küsides, kuidas viimane saaks kasutada ära oma mõju ettevõtte kasuks.

Viidatud kirjad ja suur hulk muud kirjavahetust, mis põrmustavad Joe Bideni väited, et ta pole oma pojaga selle välismaistest äridest mitte kunagi midagi rääkinud, avastati ühest arvutiparandusse maha jäetud sülearvutist.

Bidenite koduosariigis Delaware'is asuva arvutipoe omaniku sõnul toodi arvuti parandusse 2019. aasta aprillis, kuid vaatamata sellele, et poeomanik üritas toojaga korduvalt kontakti saada, hiljem keegi enam selle vastu huvi ei tundnud.

Poe omanik ei mäletanud, kas tooja oli Hunter Biden, kuid arvuti kandis tema varalahkunud venna Beau Bideni sihtasutuse märgistust.

Kui keegi arvuti vastu huvi ei tundnud, andis omanik arvuti olemasolust teada Föderaalsele Juurdlusbüroole, millele ta arvuti 2019. aasta 17. detsembril ka üle andis.

Kuid enne üleandmist tegi poeomanik arvuti kõvakettast varukoopia, mille ta hiljem edastas Donald Trumpi advokaadi Rudy Giuliani advokaadile Robert Costellole.

Möödunud septembri lõpus võttis New York Postiga ühendust endine Trumpi nõunik Steve Bannon ja andis teada sellise varukoopia olemasolust. Post oli materjalist huvitatud ja Giuliani andis koopia ajakirjanikele üle möödunud pühapäeval.

Kaheksa kuud peale seda (detsembris 2015), kui Požarskõi tänas Hunter Bidenit kohtumise eest tema isaga, sundis Obama asepresident Biden visiidi ajal Kiievisse Ukraina presidenti Petro Porošenkot ja peaminister Arsenii Jatsenjukki vallandama riigi peaprokurör Viktor Šokinit, ähvardades muidu hoida kinni USA ühe miljardi dollari suuruse laenugarantii Ukrainale.

2018. aastal Välissuhete Nõukogus (Council on Foreign Relations) peetud kõnes uhkustas endine Obama asepresident Biden: "Ma vaatasin neile otsa ja ütlesin: Ma lahkun kuue tunni pärast. Kui selleks ajaks pole peaprokuröri vallandatud, siis te raha ei saa."

"Haa, see litapoeg vallandati," jätkas Obama asepresident.

Šokin on hiljem rääkinud, et samal ajal kui ta vallandati, mis toimus 2016. aasta märtsis, oli tal kavas hakata uurima Burisma tegevust. Kavas oli ülekuulamisele kutsuda kõik nõukogu liikmed, sealhulgas Hunter Biden ja uurida nende võimalikku korruptsiooni.

Joe Bideni kinnitusel tahtis USA Šokinist lahti saada väidetava korruptsioonikahtluse tõttu, mida jagas ka Euroopa Liit.

12. mail 2014. aastal, vahetult peale seda, kui Hunter Bidenist sai Burisma nõukogu kõrgepalgaline liige, sai Hunter Požarskõilt e-kirja, milles viimane palub Hunteril ettevõtte heaks kasutada ära oma poliitilist mõju.

E-kirja pealkirjaks on märgitud "kiireloomuline teema" ja see on saadetud ka Hunteri äripartnerile Devon Archerile, kes sai Burisma nõukokku Hunteriga samal ajal.

Požarskii kirjutas, et "uute võimude esindajad on küllalt agressiivselt pöördunud mitteametlikul viisil N.Z. poole eesmärgiga tema käest raha saada". 

N.Z.-i isik pole täpsemalt selge, kuid see on ilmselt Burisma asutajast oligarh Mõkola Zlotševskõi, kelle eesnimi on ukraina versioon "Nikolaist".

Kui väidetav raha väljapressimine ei õnnestunud, siis Požarskõi sõnul jätkasid ametnikud ühe või mitme eeluurimisega.

"Meil on kiiresti vaja sinu nõu, kuidas sa saaksid kasutada ära oma mõju sõnumi/signaali edastamiseks jne, et peatada seda [uurimist], mis meie arust on poliitiliselt mõjutatud tegevus," kirjutas Požarskõi.

Kui ajakirjanikud on Obama asepresidendi Bideni käest pärinud tema poja Ukraina äride kohta, on Joe Biden nende peale sõna otseses mõttes kärkima kukkunud.

Sellised "plahvatused" on Joe Bideni juures üpris tavalised ja need meenutavad vaimuhaigust, mida kliinilises psühhiaatrias tuntakse täidesaatva häire (executive dysfunction, ececutive function disorder) nime all. Täidesaatvat häiret iseloomustab inimese enesekontrolli kaotamine juhul, kui ta tunneb ennast surve all olevana või nurka aetuna.

Joe Bideni presidendikampaania meeskond pole eitanud, et Burisma juhi ja Obama asepresidendi vahel kohtumine aset leidis, nad on ainult öelnud, et kohtumise päeval sellist asja Joe Bideni ametlikus päevakavas ei olnud.

Arvutist leiti veel lisaks näiteks 12 minuti pikkune video, milles Hunter Biden suitsetab cracki, olles samal ajal tundmatu naisterahvaga seksuaalvahekorras. Lisaks leiti arvutist veel ohtralt Hunteriga seotud sündsusetut pildimaterjali.

Toimetas Karol Kallas