Riigiprokuratuuri hoone. Foto: Veiko Vihuri

Peaprokurör Andres Parmas ütles Eesti Päevalehele, et ei toeta vihakõne kriminaliseerimise laiendamist, sest sõnavabadus on ühiskonna jaoks väga oluline väärtus.

„Olen alati sellele vastu seisnud ja seisan ka praegu. Minu arvates on see halb mõte,” ütles Parmas, selgitades, et nn vihakõne on tegelikult praegugi kriminaliseeritud, kui sellega kaasnevad reaalsed ohud või tagajärjed.

„Kriminaliseerimise laiendamisega tuleks olla äärmiselt ettevaatlik. Sõnavabadus on ühiskonna jaoks väga oluline väärtus ja selle kergekäeline piiramine on tegelikult iseendale jalga tulistamine.“

„Prokuratuuri juhina ei saa jätta ütlemata, et selline seadusemuudatus tähendab nii prokuratuurile kui ka politseile ja kohtule lisatöökoormust,” lisas Parmas.

Hiljuti rääkis reformierakondlasest justiitsminister Maris Lauri usutluses Postimehele, et vaenukõne seadus tuleb – Lauri hinnangul on vaja ümber vaadata karistusmäärad ja karistuseks võiks olla kuni kolm aastat vangistust.

Kui vaenukõneseadus on veel kavandamisel, siis praegu on valitsusest riigikogu menetlusse jõudnud meediateenuste seaduse muutmise eelnõu, milles lisaks vihkamise õhutamisele keelatakse ka vägivalla õhutamine ja loetellu lisanduvad nahavärvus, sotsiaalne päritolu, seksuaalne sättumus, kodakondsus ja muud tunnused.

Toimetas Veiko Vihuri