Suur Etioopia Taassünni Tamm Foto.idasse.gov.et

Etioopias valmis Sinise Niiluse jõel suur tamm. Egiptuse valitsus on veendunud, et selle tammi pärast jäävad egiptlased nälga.

Etioopia koondab Somaalia piirile suures mahus sõjatehnikat ja -vägesid. Põhjuseks on Egiptuse ja Somaalia vahel sõlmitud leping, mille alusel viib Egiptus Somaaliasse 10 000 sõdurit, vahendab Visegrad24.

Pinged kahe riigi vahel kasvavad tänu asjaolule, et Etioopias hakkab lõpule jõudma Suure Etioopia Taassünni Tammi (Grand Ethiopian Renaissance Dam; GERD) veehoidla täitmine. 

Pilt: researchgate.net

Egiptus on kindel, et peale tammi valmimist ei jõua selleni enam piisavalt palju vett, mis tähendab riigi 114 miljoni elaniku jaoks katastroofilist olukorda nii vee- kui toiduturvalisuse osas.

Egiptuse sõnul pole 13 aastat kestnud läbirääkimised andnud mingeid tulemusi ja selle aja jooksul on Etioopia üritanud ainult võita aega, et GERD-ist saaks fait accompli (tõik, mida pole võimalik tagasi pöörata). 

Egiptuse sõnul on see ammendanud kõik sõbralikud lahendused ja kavatseb hakata kaitsma oma rahva õiguseid ning huvisid.

Eksperdid hoiatavad GERD-i ehitamise algusest saadik, et see võib kaasa tuua maailma esimese suure veesõja.

Etioopia rahvaarv 125 miljonit.

Egiptus on Põhja-Aafrikas üks Ameerika Ühendriikide suuremaid liitlaseid, kellele on alates 1978. aastast (peale Iisraeli ja Egiptuse sõda) jagatud 80 miljardi dollari ulatuses sõjalist abi ja 30 miljardi dollari eest majandusabi. Etioopia on Aafrikas üks suuremaid Hiina Rahvavabariigi majanduskoostöö sillapäid.

Samas alates 2024. rahandusaasta algusest on Ameerika Ühendriigid eraldanud Etioopiale ligi 243 miljoni dollari eest humanitaarabi.

Egiptus korraldas Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu toel 1970. aastal valminud Assuani paisuga Niilusele ja riigi majandusele ulatusliku majandus- ning ökokatastroofi.

Toimetas Karol Kallas