Europarlamendi saadiku Jussi Halla-aho arvates ei esinda Euroopa Liidu liikmelisus Soome huvisid ning Põlissoomlaste erakonnajuhi valimistes kaasa lööv poliitik lubab erakonna toel panna liikmelisuse nii ELis kui eurotsoonis suure kella külge ja lõpuks rahvahääletusele.
Erakonna praeguse juhi, välisminister Timo Soini ebamäärased seisukohad antud küsimustes ei tee Halla-aho arvates erakonnale au. "Kaldun isiklikult selles suunas, et ELi liikmelisus ei vasta Soome strateegilistele huvidele nii, nagu mina sellest aru saan," põhjendab ta.
Kui Halla-aho valitakse suvel Jyväskyläs põlissoomlaste juhiks, soovib ta teha Euroopa Liidust lahkumise küsimuse erakonnas aktuaalseimaks: "Tean, et suurem osa põlissoomlastest suhtub ELi arengusuundadesse äärmiselt kriitiliselt. Minu arvates oleks hea, et küsimus Soome liikmelisusest tuleks päevakorda ja tehtaks otsus partei seisukoha osas."
Kui ta osutub valituks, tahab Halla-aho ELi küsimuses tegutseda selles suunas, mille erakond määrab: "Olen seisukohal, et erakonna juht ei määra erakonna poliitikat, vaid esindab seda."
Halla-ahot teeb murelikus ELi areng, mille kohaselt majanduslik integratsioon, siseturg ja vaba liikumine tekitavad probleeme, millega tegelemiseks peab integratsiooni ehk ELi ühteliitmist, tsentraliseerimist veelgi tugevdama: "Näen, et EL on minemas sellises suunas, et peame vankrilt maha hüppama. Sama kehtib ka teiste liikmesmaade suhtes."
"Saksamaa on ainus maa, kes saab eurorahast kasu, sest euro on odavam valuuta kui seda oleks Saksa mark. See teeb Saksamaast ülimalt konkurentsivõimelise maa ning samas on tal võimalus kahjustada majanduslikult teisi liikmesriike," selgitab Halla-aho.
Erakonna praeguse esimehe ja Soome välisministri Soini tegevuse kohta ütleb Halla-aho: "Paljud erakonnaliikmed kogevad, et Euroopa integratsioon ja Soome suhe Euroopa Liitu ei ole Põlissoomlastel olnud päevakorras nii, nagu seda on lubatud ja oodatud."