Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE). Foto. riigikogu/Erik Peinar

Riigikogu esimees Henn Põlluaas leiab, et Reformierakonda kuuluvad riigikogulased Urmas Kruuse, Jüri Jaanson, Ants Laaneots ja Valdo Randpere peavad skandaalsete rahvahääletuse muudatusettepanekute esitamise eest tagasi astuma. Põlluaasa hinnanngul kvalifitseeruvad ettepanekud riigireetmiseks ning ohustavad riiklikku suveräänsust ja territoriaalset puutumatust.

“Opositsioonierakonnad on asunud oma raevuka abieluvastase obstruktsiooniga lammutama juba Eesti põhiseaduslikku korda ning ohustavad isegi meie riiklikku suveräänsust ja territoriaalset puutumatust,” kirjutas Põlluaas sotsiaalmeedias.

Reformierakondlased Urmas Kruuse, Jüri Jaanson ja Ants Laaneots tegid tema sõnul ettepaneku viia Eesti vene võimu alla. “Nad soovisid panna rahvahääletusele küsimuse, kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu. Valdo Randpere ja Jüri Jaanson tegid ettepaneku loovutada Saaremaa Lätile,” tõdes Põlluaas.

Põhiseaduse järgi on Eesti iseseisev, sõltumatu riik, mille iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu ning territoorium ühtne ja jagamatu. “Tegemist on selgelt Eesti riikliku iseseisvuse, põhiseadusliku korra ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud ettepanekutega, mis Karistusseadustiku järgi kvalifitseeruvad riigireetmiseks, sõltumata sellest, kas need võeti lõpuks koalitsiooni survel tagasi või mitte,” leidis Põlluaas.

“Reformierakond on need uskumatud ettepanekud heaks kiitnud ja saatnud arutamiseks põhiseaduskomisjonile, nõudes nende käsitlemist koos kõikide teiste ettepanekutega. Seetõttu võiks isegi küsida, kas antud põhiseadusliku korra vastane tegevus laieneb grupiviisiliselt tervele erakonna fraktsioonile või jääb vaid konkreetsetele isikute süüks. On selge, et nii see jääda ei saa ega tohi. Tegemist ei ole naljaga. Opositsiooni esitatud enneolematud ja pretsedenditud ettepanekud on jõudnud juba isegi Venemaa meediasse,” märkis riigikogu esimees.

Reformierakond peab tema sõnul võtma selles küsimuses selge seisukoha ja vastutuse, mõistma ühemõtteliselt hukka igasugused katsed lammutada Eesti riiklikku iseseisvust ja territoriaalset terviklikkust ning vabandama Eesti avalikkuse ees.

“Erakonna esimehe Kaja Kallase ja Urmas Kruuse veiderdavad õigustused ei ole piisavad ning teised ettepanekute tegijad on olnud vait kui kult rukkis. Kõik kõnealused riigikogu liikmed on jõhkralt rikkunud oma põhiseadusevastaste ettepanekutega ametivannet, olla truu Eesti Vabariigile, eesti rahvale ja põhiseaduslikule korrale. On loomulik, et kõik kõnealused ametivannet rikkunud riigikogu liikmed peavad vastutama oma tegude eest ja astuma tagasi. Nende käitumine on andestamatu, sellele puuduvad igasugused vabandused,” nõudis Põlluaas.

Toimetas Jaanus Vogelberg