Henn Põlluaas SAPTK korraldatud Konservatiivsel konverentsil. Foto: Objektiiv

Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa sõnul kutsuti tedagi presidendi Roosiaia vastuvõtule, kuid ta ei pidanud üritusel osalemist Kersti Kaljulaiu väljaütlemiste ja seisukohtade valguses kohaseks.

Põlluaasa sõnul jagab ta kaitseliidu ülema, brigaadikindral Riho Ühtegi seisukohta. Ühtegi ütles eile, et säärased üritused võiksid jääda “mikkpärnitsatele”. President on tema sõnul tegelenud ebakohase näpugaviibutamisega nende suunas, kes ei jaga tema seisukohti.

“Kui kuulasin ka presidendi kõnet, siis ausalt öeldes see mind ei üllatanud. Sellisel pidupäeval peaks just juubeldama ja olema rõõmsad ja õnnelikud selle üle, et oleme iseseisvad ning et see protsess läks meil veretult. Peaksime olema uhked saavutuste üle,” leidis Põlluaas.

Kaljulaid leidis oma kõnes muuhulgas, et Eestisse saabunud ja karantiinireegleid rikkunud võõrtöölised on “tegelikult ohvrid” ning vihjas, nagu oleks välistudengite poolt korraldatud reegleid rikkuvale peole kontrolli tegemine olnud motiveeritud ksenofoobia poolt.

Põlluaasa sõnul oli ebameeldiv ja ühiskonda lõhestava tonaalsusega ka presidendi poolt samuti kõnet pidama valitud poetess Sveta Grigorjeva sõnavõtt. Grigorjeva teatas oma sõnavõtus, et praegune koalitsioon “tegeleb päevast-päeva muuhulgas naiste, noorte, vähemuste, välistudengite, võõrtööliste ja kohalike tööandjate alandamisega.”

Samuti avaldas Grigorjeva arvamust, nagu võiks tema presidendi poolt sanktsioneeritud sõnavõtt kaasa tuua poliitilise tagakiusamise, olemasolevate ja tulevaste töölepingute ülesütlemise ning isegi kohtukutse.

Põlluaas lisas, et Kaljulaid pole järginud oma mandaati, milleks on olla rahvast ja poliitilisi pooluseid tasakaalustav jõud, vaid on ise väga selgelt poole valinud.

Toimetas Jaanus Vogelberg