Kaitseliidu ülem, brigaadikindral Riho Ühtegi. Foto: presidendi kantselei

Eile sotsiaalmeedias palju kriitikat pälvinud riikliku autasu naiseks riietunud Mikk Pärnitsale andmine sai täna tähelepanuväärse järje, sest kaitseliidu ülem, brigaadikindral Riho Ühtegi teatas, et ei kavatse presidendi roosiaia vastuvõtule minna.

"Oleks täna Roosiaedagi läinud, kuid peale eilset pole see nagu kohane. Jäägu lilleaia üritused siis mikk pärnitsatele ja minusugustele karedamad tegemised, mis ehk sobivadki enam neile keskealistele meestele, kelle noorus möödus Eesti iseseivust taastades," kirjutas brigaadikindral Ühtegi oma Facebooki postituse kommentaaris, soovides ühtlasi kõigile head taasilseseivumispäeva.

Tema postituse all on paljud inimesed avaldanud selle sammu tõttu Ühtegile lugupidamist. Ühes kommentaaris kirjutatakse, et "Natuke sinu tundmaõppimist veel ja ma astun ise ka varsti Kaitseliitu! Austus!!!" Teises kommentaaris lisatakse: "Ma olen alati auga välja öelnud, et olen kaitseliitlane. Peale seda kommentaari ütlen auga, et Kaitseliitu juhib Eesti mees. Müts maha ja annan au!"

Samuti väljendatakse Ühtegi otsusele rohkelt toetust Delfi temaatilise uudise kommentaariumis, kus tuuakse läbivalt esile, et loodetavasti leiab niisugusest otsusest nähtuv eeskuju ka teiste poolt järgimist.

Üleeilne juhtum, kus vägivallaennetaja tiitli sai teiste seas naiste solvamisega silma paistnud Pärnits, on ühiskonnas furoori tekitanud. Pärnitsale auhinna andmise vastu on sõna võtnud paljud ühiskonnategelased, sh rahandusminister Martin Helme, kelle hinnangul anti vägivallaennetaja tiitel "vägivallaõhutajast psühhopaadile".

Helme nägi juhtunut president Kersti Kaljulaiu poolse bravuurika ja jultunud ühiskonnale näkku sülitamisena ja leidis, et tagajärjeks peaks olema totaalne poliitiline isolatsioon, sh ka presidendi korraldatud üritustel mitteosalemine.

Samuti väitis justiitsminister Raivo Aeg eile, et tema allkirja vastaval dokumendil polnud ja seega on mitte ainult Pärnitsa, vaid ka teiste laureaatide auhinnad sisuliselt õigusvastaselt üle antud. Aegi sõnul üritab ta nüüd välja selgitada, miks auhinna valikukomisjon vajalikule paberile tema allkirja ei küsinud.

Toimetas Varro Vooglaid