Prantsusmaa talumehed takistavad liiklust Pariisi lähistel Argenteuilis, Ile De France piirkonna A15 maanteel, 29.01.2024 Foto: Scanpix

Hollandi põllumeeste 2019. alanud "lämmastikumässust" on saanud suurem Euroopa Liidu ülene liikumine, millega tänaseks on mitmes riigis ühinenud veoauto- ja taksojuhid.

29. jaanuari seisuga näitavad oma rahulolematust valitsuste rohe- ja muude majandust hävitavate poliitikatega välja Hollandi, Hispaania, Šotimaa, Saksamaa, Prantsusmaa, Poola, Belgia, Leedu, Rumeenia, Kreeka ning Itaalia talumehed.

Hollandi ajakirjanik ja jurist Eva Vlaardingerbroek kirjutab lähemalt:

"Prantsumaa põllumehed tõkestavad üle riigi kiirteedel liiklust ja liigutakse Pariisi suunas, et pealinn "ümber piirata" ehk peatada seal pea igasugune sisse- ja väljasõit.

Saksamaa talunikud seiskasid Hamburgi linna liikluse ja sadama töö.

Belgia talumehed sulgesid mitmed riigi kiirteed.

Džinn on lambist välja lastud. Inimestel on kõrini kriminaalsest kliimategevuskavast ja null heitmete pettusest."

Paljude analüütikute sõnul tõmbavad põllumeeste ulatuslikud meeleavaldused, millel on ühiskonnas vaatamata põhjustatud ebamugavustele suur toetus, kriipsu peale Euroopa Liidu kiirkorras läbiviidavale roheüleminekule. See tähendab aga tänase Euroopa Komisjoni ja selle juhi Ursula von der Leyeni poliitilist läbikukkumist. 

Toimetas Karol Kallas