Poola haridusminister Przemysław Czarneki sõnul alustas Euroopa Liit tegevust küll seadusliku organisatsioonina, kuid tänu iseenda aluslepingute ja raamistike eiramisele on sellest saanud seadusevastane moodustis.
Haridusminister teatas Radio Wrocławile antud intervjuus, et uue hariduskorralduse raames hakatakse sellist lähenemist Euroopa Liidule õpetama Poola koolilastele ja koos sellega oskuseid, kuidas olla uhke oma kodumaa ning selle ajaloo üle, vahendab uudisteportaal ReMix.
Uue hariduskorralduse üheks eesmärgiks on koolisüsteemist kultiveeritud "häbikultuuri" väljajuurimine ja keskendumine rahvuslikule uhkusele.
"Poolakatena oleme me Euroopale suures hulgas valdkondades andnud väga palju. Paraku on teadmised sellest piiratud ja paistab, et meie ajalugu peab laiemalt tutvustama nii, et me võiksime olla uhked, et me oleme poolakad. Me ei saa olla uhked kui me ei tunne oma ajalugu," rääkis Czarnek raadiointervjuus.
Uue hariduskava osana hakkavad õpilased tutvuma nende murdeliste ajaloosündmustega, tänu millele kujunes välja tänane Poola riik. Selliste ajaloosündmuste hulgas on näiteks Poola astumine Euroopa Liitu, Lissaboni leping, Poola tegevus Euroopa Liidus ja kuidas Euroopa Liidust sai "seadusliku ühenduse asemel ebaseaduslik moodustis".
"Täna on Euroopa Liit seadusevastane moodustis, mis ei järgi iseenda seaduseid ja see on selgelt mõista. Õpilased hakkavad seda õppima, sest nad peavad saama aru meie tänasest olukorrast," selgitas haridusminister.
Ministri sõnul tuleb ajalugu esitada kooliõpilastele tõepäraselt viisil, millesse on kaasatud Poola rahvuse ajaloo kõik elemendid, selahulgas sellised, mis pole olulised mitte ainult Poola vaid kogu Euroopa jaoks.
"Kõik normaalsed riigid ja iga normaalne rahvus on oma esivanemate ning nende saavutuste üle uhke, nii peavad seda olema ka poolakad. Me peame otsustavalt tegema lõpu häbi pedagoogikale ja üles ehitama uhkuse pedagoogika, täpselt nii, nagu seda on teinud kõik normaalsed riigid Euroopas ning maailmas," jätkas Czarnek.
Ministri sõnul torkab Poola silma, sest see on üks väheseid riike, kus on liberaalse päevalehe Gazeta Wyborcza juhtimisel 20 aastat üles ehitatud häbi pedagoogikat. Ta selgitas, et uhkuse pedagoogika keskendub nii sellele, mis on Poola ajaloos ilusat, kuid samas mitte ära unustades, mis on olnud kole. Haridusminister osutas, et ei tohi rõhutada ainult koledat ja teha sellest Poola rahva iseloomujoon.
Toimetas Karol Kallas