Poola õhujõudude F-16 Foto: Scanpix

Reaktsioonina Venemaa teatele tuumarelvade paigutamisest Valgevenesse soovib Poola, et USA viiks ka Poolasse tuumarelvad. Kõne all on olnud ka riigi enda tuumarelvaprogramm. 

„On alati võimalus, et me hakkame osalema tuumavõimekuses," sõnas Poola president Andrzej Duda möödunud aasta septembris ajalehele „Gazeta Polska". Tookord juba mainis Venemaa võimalust, et Valgevenesse viiakse Vene tuumaraketid, vahendab Die Welt. „Me oleme juhtivate USA poliitikutega sellest rääkinud, kas Ühendriigid näeksid võimalust tuumarelvade paigutamiseks Poola," lisas Duda. 

Poola sooviks uute arengute valguses rakendada eelkõige nn Saksamaa mudelit, kus USA ladustab riiki tuumaraketid, mis kriisiolukorras paigutatakse Saksa õhuväe lennukitele. Varssavi jaoks oleks tuumavõimekuse laiendamine Poola üks julgeolekugarantiidest ja oluline heidutus. Äärmisel korral on Poola nõus ka sellega, kui tuumalõhkepead jäävad Saksamaale, kuid NATO üldise sõjalise aktiveerumise korral saavad ka Poola sõjalennukid tuumarakette kanda. 

Lisaks USA tuumavõimekuse laiendamisele Poola räägitakse poliitikute ja ekspertide seas aina enam sellest, et riigil võiks endal olla iseseisev tuumavõimekus. Eelkõige nähakse selle järgi vajadust siis, kui USA peaks oma panust NATO kaitsevõimesse „drastiliselt vähendama". 

Toimetas René Allik