Radosław Sikorski kohtumisel Ühendkuningriigi välisministri David Lammy'iga, 7.07.2024 Foto: Scanpix

Poola välisminister Radosław Sikorski tegi Euroopa Liidu ametikaaslastele ettepaneku korraldada Ameerika Ühendriikides enne novembrikuiseid presidendivalimisi "Venemaa väärteavet" paljastav teabekampaania.

Ettepanek tuleb arutusele 22. juulil Brüsselis toimuval Euroopa Liidu liikmesriikide välisministrite kohtumisel, mille sisuks on Ukraina sõda. Sikorski ettepaneku kohaselt oleks tegemist Ameerika Ühendriikides korraldatava "positiivse tegevusega", mis paljastaks Venemaa "väärteabe" ning rõhutaks Euroopa Liidu ning USA "ühtsust", vahendab Reuters.

Sikorski hinnangul on Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide valitsuse vastuolude põhjuseks Venemaa poolt tahtlikult levitatav "väärteave".

Välisministritele saadetud kirjas seisab: "Ajaloos on käes otsustav hetk. Meie kollektiivne kohus on strateegilise kommunikatsiooni kaudu, mille sisuks on Ameerika Ühendriikides Euroopa Liidu tutvustamine, tegutseda kiiresti ja jõuliselt atlandiüleste suhete tugevdamise nimel."

"See tähendab Venemaa valede ümberlükkamise (de-bunking) ja mis veelgi tähtsam, valeteavet ennetava ümberlükkamise (pre-bunking) kampaania käivitamist, mis selgitaks otseselt, millised on Euroopa [Liidu] tänased seisukohad ja millised on diplomaatia, kollektiivse turvalisuse ja avatud ühiskonna kasud," lisatakse kirjas.

"Venemaa väärteave" või "koostöö Venemaaga" on korporatistliku ühispartei väljamõeldis, mille najal üritati 2016. ja 2020. aastal tühistada vabariiklaste presidendikandidaati Donald Trumpi ning hiljem on korduvalt üritatud mõjutada demokraatlikke protsesse Euroopa Liidus.

Poola välisministri saadetud kirjas väidetakse, et Ameerika Ühendriikide piiri- ja ebaseaduslike sisserändajate kriisi kajastava eksitava teabe ja sisserändajate kuritegudega liialdamise taga on Venemaa valitsusega seotud sotsiaalmeedia kontod.

"Me peaksime olema valmis selleks, et sellist teavet avaldatakse üha enam, kuna Ukraina toetuse õõnestamine on jätkuvalt Venemaa üks esimusi. Me peame Ameerika Ühendriikide avalikkusele, eriti nooremale põlvkonnale, tuletama meelde, millist kasu on meie aastakümnete pikkune koostöö toonud Ameerika Ühendriikide majandusele," kirjutatakse dokumendis.

"Ameerika Ühendriikide avalikkust peaks teavitama, kui palju Euroopa Liit aitab Ukrainat ja kuidas need jõupingutused aitavad päästa ukrainlaste elusid," jätkatakse ettepanekus vastusena Trumpi süüdistustele, et Euroopa Liidu toetus Ukrainale on hulga väiksem USA panusest.

Euroopa Liidu riigid on alates sõja algusest Ukrainat aidanud 107 miljardi euro ulatuses ja lubanud järgmise nelja aasta jooksul anda lisaks 50 miljardit eurot (dollarites 116,4 ja 54 miljardit). Ameerika Ühendriigid panustasid Ukraina sõtta sama aja jooksul 175 miljardit dollarit (ca 161 mlrd€).

Radosław Sikorski on Eestiski tuntud mõttekodalase ja ajakirjaniku Anne Applebaumi abikaasa. Applebaum on mõttekoja Agora Institute'i juhtivteadur ja on seal 21. sajandi tahtliku väärteabe projekti kaasjuht. 

Toimetas Karol Kallas