Marion Marechal ja Eric Zemmour Nice'is toimuval valimisüritusel, 5.06.2024 Foto: Scanpix

Prantsusmaa parempartei Reconquête! sai Euroopa Parlamendi valimistel viis kohta. 12. juunil heitis partei juht Eric Zemmour neli vastvalitud parlamendisaadikut parteist välja.  

Reconquête! (rekonkista; tähendab riigi moslemite käest tagasi vallutamist) kogus Prantsusmaa Euroopa Parlamendi valimistel 5,5 protsendi valijate hääled. 2022. aastal asutatud partei jaoks oli see esimene kord osaleda Euroopa Parlamendi valimistel, vahendab Euractiv.

Kõik viis saadikut oleksid kuulunud Parlamendi Euroopa konservatiivide ja reformistide (ECR) saadikurühma. Kuid mõne päeva jooksul peale valimistulemuste teatavaks saamist tekkisid partei asepresidendil ja eurovalimiste esikandidaadil Marion Maréchalil vastuolud Zemmouriga.  

Maréchali, kes on Rahvusrinde (RN) juhi Marine Le Peni õetütar, ja Zemmouri vastuolude allikaks on strateegia, millega minnakse vastu 30. juunil ja 7. juulil toimuvatele Prantsusmaa äkkvalimistele. Maréchal nõudis, et Reconquête! astuks liitu Le Peni  Rassemblement Nationaliga (RN), et luua riigis "kõikehõlmav paremparteide liit". RN kogus eurovalimistel ligi kolmandiku häältest.

Liidu loomise mõtted purustas Le Pen, kui RN teatas, et keeldub Zemmouriga "otsese või kaudse" koostöö tegemisest. Maréchal koos kolme teise Reconquête! Euroopa Parlamendi saadikuga süüdistas omakorda Zemmouri, et see ei olnud piisavalt "innukas" ja on süüdi, et liitu ei õnnestunud luua. Selle peale Zemmour viskas need inimesed parteist välja.

Zemmouri sõnul peaksid need parlamendiliikmed oma kohtadest loobuma, kuna "reetsid 48 tundi peale valituks osutumist oma valijad".

Parteita saadikutel pole kohustust oma kohast loobuda, kuid nende poliitiline tulevik Euroopa Parlamendis on küsimuse all. Esiteks on lahtine, kas nad saavad jääda ECR-i liikmeks, kuhu kuulub Reconquête! alles jäänud saadik.

Samal ajal võivad nimetatud neli parteitut saadikut kaaluda ühinemist Identiteet ja Demokraatia saadikurühmaga, kuhu kuulub ka RN, millele kuulub tõenäoliselt järgmine saadikurühma esimehe koht.

Maréchal lubas 12. juunil sotsiaalmeedias, et tema RN-i tagasi ei lähe.

Le Peni survel visati mai lõpus ID-st välja Saksamaa parempartei Alternatiiv Saksamaale (AfD). Peamise põhjusena nähakse selle otsuse taga mitte niivõrd Maximilian Krahi "äärmuslust" kuivõrd Le Peni soovi olla Euroopa paremjõudude juht. Seda positsiooni ohustas AfD esinaine Alice Weidel. Sarnased põhjused võivad olla Le Peni soovimatuse taga luua liit Zemmouri parteiga.

Toimetas Karol Kallas