Prantsusmaal üllitati järjekorras teine sõjaväelaste avalik kiri, milles hoiatati kodusõja ohu eest ja seekord on tegemist kirjaga, millel on ligi kolmsada tuhat allkirja.
Aprilli lõpus avaldas parema ilmavaatega ajakiri Valeurs actuelles kümnete kõrgete erusõjaväelaste poolt allkirjastatud avaliku kirja, milles hoiatati, et Prantsusmaa selgrootute poliitikute jätkuvad järelandmised "islamistlikele äärelinna hordidele" ja märatsevatele äärmusvasakpoolsetele toovad kaasa kodusõja. 9. mail avaldasid tegevteenistuses olevad – ja oma tegevteenistuse põhjusel anonüümse – sõjaväelased järjekordse avaliku kirja, milles süüdistatakse Prantsusmaa valitsust, et see teeb islamile liiga suuri järelandmisi, vahendab BBC.
"Küsimus on meie riigi ellujäämises," kirjutavad avalikkuse poole pöörduvad sõjaväelased.
Prantsusmaa valitsus mõistis sellegi, nagu märtsis ilmunud, kirja hukka. Siseminister Gérald Darmanin nimetas järjekordset kirja "tahumatuks manöövriks" ja süüdistas allakirjutanuid "julguse" puudumises.
Möödunud kuul ilmunud kirjale kirjutasid alla kas erus või osalises teenistuses olevad kindralid. Sõjaväe eest vastutav minister Florence Parly lubas neid karistada, kuna nad rikkusid seadust, mis keelab nii eru- kui tegevteenistuses olevatel sõjaväelastel avalikult kommenteerida usu- ning poliitikaküsimusi.
Samas Prantsusmaa paremjõudude tippoliitik ja üks järgmisel aastal toimuvate valimiste presidendikandidaate Marie Le Pen toetas hinnanguliselt kuni tuhandet aprilli kirjale allkirja andnud sõjaväe taustaga naist ja meest.
Pühapäeval 9. mail Valeurs actuellesis ilmunud kirja autorid nimetavad ennast noorema põlvkonna sõjaväelasteks, kes on teeninud Afganistanis, Malis ja Kesk-Aafrika Vabariigis ning osalenud kodumaistes terroritõrje operatsioonides.
"Sõdurid on islamismi hävitamise nimel andnud endast kõik, kuid teie teete sellele meie oma riigi pinnal järelandmisi," seisab kirjas.
Kuigi kiri on anonüümne ja pole teada kui kõrged on allakirjutanute aukraadid, siis Prantsusmaal keegi ei imesta, et nii sõdurite barakkides kui ohvitseride messides valitsevad kirjas väljendatud meeleolud.
Kuigi ka sõjaväes võib olla inimesi, kes pole kirjale alla kirjutanutega nõus, siis kodusõja puhkemise ohu tajumine on relvajõududes väga laialt levinud.
Uues kirjas kritiseeriti Prantsusmaa valitsust, kuidas see reageeris esimesele "vanemate" kirjale: "Kas nad sõdisid teie eest, et Prantsusmaast saaks nurjunud riik?"
"Kui Prantsusmaal puhkeb kodusõda, siis armee tagab oma riigi pinnal korra," jätkatakse kirjas.
"Mitte keegi ei taha sellist kohutavat olukorda – ei meie vanemad [mõeldud on erusõjaväelasi, sõjaväe autoriteete] ega meie – aga jah, Prantsusmaal on puhkemas kodusõda ja te [poliitikud] ise teate seda väga hästi."
Kirjas juhitakse tähelepanu, et sarnane olukord, mida on sõjaväelased täheldanud kriisiriikides ja mis eelneb riikide "varingule", valitseb täna Prantsusmaal. Tegemist on olukorraga, mis toob kaasa kodanike ülestõusu.
Reede (14. mai) õhtuks kell 18.00 oli kirjale andnud allkirja 287 578 inimest ja kirja lugenud ligi kaks ja pool miljonit unikaalset kasutajat.
Toimetas Karol Kallas