Presidendi Roosiaia vastuvõtule, millega tähistati 25 aasta mõõdumist Eesti taasiseseisvumisest, ei saanud kutset mitte ükski Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikuist.
Mitmed EKRE liikmetest parlamendisaadikud kinnitasid, et nad ei saanud presidendilt kutset ei käesoleval ega ka eelmisel aastal. Selle tulemusena oli EKRE ainus parlamendierakond, mille esindajatest ei olnud vastuvõtule kutsutud mitte kedagi.
EKRE koosseisus eelmise aasta kevadel parlamenti pääsenud Jaak Madison ütles Objektiivi toimetusele Ilvese külalistevalikut kommenteerides, et sellest nähtub selgesti võimulolijate nägemus, milliseid inimesi peetakse Eesti võimuringkondades salongikõlbulikuks eliidiks ning milliseid n-ö alama Eesti esindajaiks.
Madison lisas, et EKRE parlamendisaadikute boikoteerimine on toimunud mitte ainult kaks aastat järjest president Ilvese poolt, vaid täpselt samuti on see olnud ka kahel järjestikusel aastal nii USA suursaatkonna kui ka Ühendkuningriigi saatkonna vastuvõttudel.
"Vaadates USA iseseisvuspäeva või briti kuninganna sünnipäeva vastuvõtu galeriisid, ei leia ka sealt ühtegi konservatiivset poliitikut ega inimest, kes väljendaks avalikult ja selgelt konservatiivseid seisukohti. Seal on ikka kõigi parlamendierakondade esindajad, ent EKRE saadikud pole kutsutud," selgitas Madison, lisades, et niisugusest asjade käigust nähtub, kui iseseisvad ja sõltumatud meie presidendi valikud tegelikult on ning kellele ta püüab meelepärane olla.
Vaadates USA iseseisvuspäeva või briti kuninganna sünnipäeva vastuvõtu galeriisid, ei leia ka sealt ühtegi konservatiivset poliitikut ega inimest, kes väljendaks avalikult ja selgelt konservatiivseid seisukohti.
SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid kirjutas Facebookis, et presidendi Roosiaia vastuvõtu galeriid vaadates ei märganud ta kutsutute seas pea ühtegi inimest, kes oleks selgelt ja otseselt vastandunud Ilvese poliitilistele ja ideoloogilistele ambitsioonidele.
"Küll aga oli kohal rohkelt poliitikuid ja aktiviste, kes on aidanud Ilvesel tema ametiaja vältel suruda meie ühiskonnale peale vasakliberaalseid ideoloogilisi ambitsioone ning külvata põlgust nende suhtes, kes niisuguste ambitsioonidega ei nõustu," märkis ta ning lisas, et Roosiaia vastuvõtu galerii annab teatava ettekujutuse, kes kuuluvad meie riigis võimu vaatevinklist n-ö heasse seltskonda.
Üks tuntud muusik, kelle nimi on Objektiivi toimetusele teada, ütles aga, et teda kutsuti aastaid Roosiaia vastuvõtule, ent pärast seda, kui ta kritiseeris avalikult nime "Pussy Riot" all tegutseva ning president Ilvese soosingut omava vene skandalistide grupi esinemist von Krahli teatris, pole ta enam presidendi vastuvõtule kutset saanud.
Aastatel 1999–2003 Riigikogusse kuulunud vaimulik ja muusik Sakarias Jaan Leppik ütles aga Facebooki vahendusel, et Eesti presidendil võiks tulevikus olla ka kibuvitsaaed, kus ta võõrustaks neid, "kelle edukas Eesti on hundikonkurentsi toel mutta surunud", "kel pole olnud hagijakihvu, ülbust kõigist üle sõita, kedagi lohku või kelleltki nahka üle kõrvade tõmmata", "kes ei ole tahtnud linnastumismasina hammasrattaks saada ja seetõttu eduka Eesti mahajäetud provintsis lihtsalt lõpevad. Edukate kasuks."
Hiljuti kolmandat korda abiellunud Ilves, keda on tema ametiaja algusest alates saatnud süüdistused riigi raha oma kasuks pööramises ning kes on oma ametiaja jooksul korduvalt süüdistanud ühiskonda sallimatuses ja vihkamises, pidas ka oma viimase vastuvõtu kõnes vajalikuks heita vihkamist ette neile, kes püüavad Eesti ühiskonnas seista pereväärtuste eest.
Nagu üks kommentaator tabavalt märkis, poleks konservatiivsete tõekspidamiste ja kultuuriliste eelistustega inimestel ka Roosiaia vastuvõtu osaks olnud kontserdil kuigi palju teha olnud. Ülalolev videoklipp väljavõttega presidendi lossi aias toimunud kontsertist näib seda hinnangut kinnitavat.