President Toomas Hendrik Ilves koos USA presidendi Barack Obamaga. Tallinn, 3. september 2014. Foto: Charles Dharapak, AP/Scanpix

President Toomas Hendrik Ilves peab murettekitavaks, et terrorirünnakute taustal kajavad Euroopas populistlikud reaktsioonid sallivuse ja liberaalse õhustiku vastu. Riigipea ei mõista, miks 25 aastat tagasi vabanenud Ida-Euroopa riigid on nii vihased põgenike peale.

“Terrorism, populismi kasv ja radikaalsete erakondade mõjuvõimu tõus Euroopas ning mujal maailmas, mõjutab meid kõiki,” ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Teater NO99-s toimuva Tallinn Music Weeki foorumi “Creativity for Change” avakõnes.

“Vähesed märkasid, kelle vastu suunati novembris Pariisis aset leidnud terrorirünnak. Me võib-olla tunneme ära teatri Batacan nime ja võib-olla mäletame, et tegemist oli rokkmuusika kontserdiga, aga mõistmata süvitsi, et tegemist ei olnud lihtsalt ühe Ameerika bändiga. Bänd, kes tol päeval mängis, on üks tänapäeva alternatiivsemaid artiste – Eagles of Death Metal. Isegi bändi nimi on postmodernistlikult irooniline,” ütles president Ilves.

President Ilves rõhutas, et Pariisis ei rünnatud tavapäraseid sümboleid – valitsuse ametnikke või sõjaväelisi ehitisi, vaid rünnaku all oli liberaalne demokraatia muusika auditooriumi kaudu.

Riigipea hinnangul on terrorirünnakute taustal murettekitavaks populistlikud ja demagoogilised reaktsioonid, mis Euroopas vastu kajavad ja mis üha tugevnevad viimase, Brüsseli terrorirünnaku, taustal ning meenutavad üha enam terroristide enda must-valget mõttemaailma.

“Sellised eelarvamustest, tihtipeale rassismist, kantud reaktsioonid on selle sama tolerantsi ja liberaalse õhustiku vastu, mis lubab meil mängida sellist muusikat nagu meile meeldib, kuulata ja uskuda, mida me tahame,” märkis president Ilves, kutsudes üles mitte unustama Euroopa põhiväärtusi nagu avatus, sõnavabadus ja õigusriik.

“See, mis eristab liberaalset demokraatiat autoritaarsest võimust, on võime uute olukordadega kohanduda,” lisas ta.

“Miks on nii, et Euroopa riigid, kes saavutasid oma vabaduse 25 aastat tagasi, on ühtäkki niivõrd vihased põgenike peale,” tõstatas riigipea küsimuse ja tõi näiteks Ameerika Ühendriigid, kus on läbi aegade olnud palju põgenikke, kes on osutunud pühendunud töötajateks ja aidanud sellega hoogustada majanduskasvu.

Loe pikemalt siit.