Riigikogu esimees Eiki Nestor ja president Kersti Kaljulaid riigikogu avaistungil 11. septembril 2017. Foto: Scanpix

President Kersti Kaljulaid kohtus esmaspäeval riigikogu õiguskomisjoni liikmetega. Komisjoni esimehe Jaanus Karilaiu sõnul avaldas president arvamust, et kooseluseaduse rakendusaktidega tuleks edasi minna. Poliitiku hinnangul on presidendi positsioon, et kõigil on õigus olla õnnelik.

"President on võtnud selge poliitilise positsiooni, et kõigil on õigus olla õnnelik, ja soovitas vastu võtta rakendussätted. See on selline idealistlik lähenemine. Praeguses parlamendis seda koosmeelt näha ei ole, mistõttu tuleks erakondadel võtta mandaat järgmistel riigikogu valimistel, kui soovitakse selle teemaga edasi minna," ütles Karilaid Rahvusringhäälingule.

President Kaljulaid kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et kohtumisel oli kooseluseadusest juttu: "Oli toetajaid ja vastaseid ning täna ei suuda riigikogu edasi minna rakendusaktidega."

Hiljuti tegi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma ettepaneku sõlmida erakondade ja teiste ühenduste vahel ühiskondlik kokkulepe, mis sisaldaks põhiseaduse täiendamist sättega, mis sõnastab selgelt abielu ainult ühe mehe ja ühe naise vahel sõlmitud liiduna.

"Selle ettepaneku lahutamatuks osaks on ühiskondlik kokkulepe, millega külmutatakse kõik senised kooseluseadusega seotud ettepanekud. Lisaks sätestatakse ühiskondlikus kokkuleppes, et järgmine samm ülejäänud koos- ja ühiseluviiside reguleerimiseks astutakse pärast abielu mõistele põhiseadusliku kaitse andmist," ütles Viilma.

Vt lähemalt Jaanus Karilaiu temaatilisest Facebooki postitusest.

Repliik: vaadake, okupandid, see on teie liberaalne demokraatia