Foto: BigStocPhoto

Hollandis toimub elav arutelu noorte sootüsistamise teemal ja üha enam tuvastatakse, et ühe maailma mõjukama noorte sootüsistamise aluseks oleva teadustöö – nn Hollandi protokolli – väited ei kannata lähemat uurimist.

Ameerika Ühendriikide suurlinna New York City urbanistide ajakiri City Journal, mida teatud ringkondades peetakse kõigi linnasid puudutavate teemade "piibliks", avaldas 1. detsembril ülevaate ühe maailma esimese "soovahetajate" riigi Hollandi inimeste soosegadust puudutavatest "tulistest aruteludest".

Esmalt tõdeb City Journali (CJ) kolumnist Joseph Figliolia, et nõndanimetatud soolises segaduses vaevlevate noorte "sooravi" ja avalik arvamus ei arvesta väga sageli uuema teadusega. 

Hollandi noorte "sooravi" aruteludel on maailmas sümboolne tähtsus, kuna tegemist on esimese riigiga, kus noorte inimeste sugu hakati "ravima". Tõdetakse, et 1996. aastal aastal avaldatud "Hollandi protokolli" aluseks olev teadustöö (Gooren & Delemarre-van de Waal) ei vasta "Hollandi ravieeskirjadele" sellisel viisil, et seda oleks võimalik kohtus kaitsta. 

Oktoobris lasi Hollandi riiklik ringhääling eetrisse kaheosalise dokumentaalfilmi, milles lahatakse "protokolli" nõtruseid.

Üks oluline teadustöö näiteks tõdeb, et noored, kes tihti saadetakse "sooravile", pole mitte niivõrd soosegaduses, kuivõrd lihtsalt teismeliseea saabumisest põhjustatud meeleolude kõikumiste vallas. 

Osutatud teadustöös leiavad autorid, et teaduslik alus puberteeditõkestite ja vastassoo hormoonide, mida kasutatakse "sooravi" standardlahendusena, söömiseks on nõder. Samuti teevad need üldjuhul rohkem kahju – garanteeritud viljatus, sugulise läbikäimise rasked häired, aju arengu tõkestumine ja luude hõrenemine – kui neist on kasu. Hormoonide söömise peale väidetava "vaimse tervise kasu" saamine, mida lubatakse, tõestusmaterjal jätab tublisti soovida.

Autorid mõõtsid kahe aasta jooksul grupi noorte "soomuutjate" IQ-d ja tõdesid, et peale kahte aastat puberteeditõkestite söömist langes inimese IQ keskmiselt seitsme punkti võrra.

Lisaks tõdetakse, et "soovahetus" võib olla teatud muude keerulisemate vaimsete häiretega noorte jaoks "toimetulekumehhanism" ja sealjuures suhteliselt kehvasti toimiv.

Üks esimesi noorte sootüsistamise eriarste maailmas, Riittakerttu Kaltiala tõdeb, et "sugu kinnitav ravi" hävitab noorte inimeste elu.

Toimetas Karol Kallas