Venemaa president Vladimir Putin kiitis teisipäeval heaks uue tuumadoktriini, mis alandab tuumarünnaku künnist. Venemaad või selle liitlasi tabavale ulatuslikumale konventsionaalsele rünnakule võib uue doktriini kohaselt vastata tuumarünnakuga.
Putin kiitis tuumarünnaku künnise alandamise heaks kõigest päev pärast seda, kui Ühendriikide president Joe Biden andis Ukrainale loa USA kaugmaarakettide tulistamiseks Venemaa territooriumile Kurski oblastis. Moskva sõnul ongi Ukraina nüüdseks rünnanud Venemaa territooriumit USAs valmistatud ATACMS rakettidega, vahendab Reuters.
Venemaa on hoiatanud lääneriike juba kuid, et kui USA lubab Ukrainal tulistada enda, Suurbritannia või Prantsusmaa rakette Venemaa territooriumile, siis käsitlevad nad neid NATO liikmeid otseste osalistena Ukraina sõjas.
Venemaa uuendatud tuumadoktriinis on ära toodud tingimuste raamistik, mille korral võib Putin anda korralduse tuumalöögi andmiseks.
Analüütikute sõnul on tuumadoktriini suurimaks muudatuseks see, et Venemaa võib kaaluda tuumalööki vastusena ka Venemaa või oma liitlase Valgevene vastu suunatud konventsionaalsele rünnakule, mis "tekitab kriitilise ohu nende suveräänsusele ja/või nende territoriaalsele terviklikkusele".
Kremli kõneisik Dmitri Peskov ütles, et "tuumaheidutuse eesmärgiks on tagada, et potentsiaalne vaenlane mõistaks vastulöögi möödapääsmatust agressiooni korral Vene Föderatsiooni ja/või selle liitlaste vastu".
Küsimusele, kas uus doktriin kehtestati Washingtoni otsuse tõttu, vastas Peskov, et see avaldati "ettenähtud ajal".
Toimetas Martin Vaher