EKRE juhtfiguuride pühapäevases raadiosaates „Räägime asjast" võeti jutuks, et mõnede maasikakasvatajate ja tööjõuvahendajate huvides on palgatud PR-firma, mis on ujutanud meedia üle tellijale meelepärase kajastusega. Veel on selgunud, et samuti kasutas kommunikatsioonifirma teenuseid Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) möödunud aastal puhkenud nn listeeria-skandaali ajal.
Juba mõnda aega on tulipunktis küsimus peamiselt Ukraina päritolu võõrtööjõu riiki lubamisest, eriti Eesti põllumajandussektori vajaduste taustal. Mitmed ettevõtjad on väljendanud muret, et suletud piiride tõttu ei saa palgata välismaalt lisatööjõudu.
Välistööjõu sissetoomisele on vastu seisnud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.
Mõni aeg tagasi ütles EKRE esimees ja siseminister Mart Helme valitsuse pressikonverentsil: „Me ei saa vahetada rahvusriiki mõne tonni maasikate vastu. Meil on vaja leida teistsuguseid lahendusi. Esimene vahelahendus on see, et me pikendasime 31. juulini põllumajanduses töötavate inimeste siin töötamise õigust. Selleks ajaks on kõik maasikad valmis."
Pühapäevases raadiosaates „Räägime asjast" (31.05) väitis Mart Helme, et mõnede maasikakasvatajate huve on „palgatud kogu aeg promoma üks reklaamifirma, PR-agentuur, mis siis ujutabki üle selliste pisarakiskumise lugudega meie peavoolumeediat, mida see peavoolumeedia loomulikult meelsasti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kahjustamiseks ka lakkamatult päevast päeva tiražeerib."
Mart Helme sõnul on inimesed, kes pidevalt kõnelema pannakse, ühed ja samad. Vähemalt üks neist maasikakasvatajatest on lausa mitmel korral vahele jäänud mujalt imporditud kauba müümisega Eesti toodangu pähe.
Teine saatejuht, rahandusminister Martin Helme juhtis tähelepanu asjaolule, et meedias esinevate ettevõtjate majandusaasta aruanded ei kajasta suurt tööjõu kasutamist – „aruanne näitab, et teil eelmisel aastal oli kolm inimest miinimumpalgaga arvel."
„Avalikud sõnumid, mida need maasikakasvatajad ütlevad, mitte kuidagi ei lähe kokku nende enda poolt esitatud ametliku andmestikuga," lisas ta.
Martin Helme meenutas, et eelmisel sügisel, kui oli nn listeeria-hüsteeria, palkas ka Veterinaar- ja Toiduamet PR-firma.
„Seda tuleb natuke täpsemalt nüüd vaadata, milliste teenuste eest siis maksti – maksti loomulikult väga kena kopikas korraliku maksumaksja rahaga," märkis rahandusminister.
„Niipea, kui vahetus minister, kantsler ja VTA juht, lõppes ka sellel ettevõttel töösuhe ja ennäe imet, täpselt sellest asjast lakkas ka listeeria-hüsteeria meedias. Ja väga kummalisel kombel ka ennem selle firma palkamist ei olnud süstemaatilist listeeria-hüsteeriat."
Suhtekorraldusfirmad meedias avalikkust mõjutamas
27. mail kirjutas Delfi Ärileht, et möödunud aasta 18. detsembril on VTA dokumendiregistris kommunikatsiooniteenuste osutamiseks registreeritud leping Akkadian OÜ-ga. Teenuse tunnihind oli 100 eurot.
Ärilehe hinnangul teeb asja pikantseks fakt, et leping on sõlmitud tagasiulatuvalt. See jõustus juba eelmise aasta 1. septembrist ja kehtis selle aasta veebruari lõpuni.
Avalikkuse mõjutamiseks on kommunikatsioonifirmade abi varemgi kasutatud. Näiteks 2014. aastal kirjutas Eesti Päevaleht, et kooseluseaduse propageerimiseks palkas homoseksuaalne ärimees Peeter Rebane suhtekorraldusfirma KPMS.
Firma üks omanikke Henri Käsper tunnistas toona, et selleteemalist kommunikatsiooni on firma juhtinud küll.
Eesmärk ajada valitsus jaanipäevaks lõhki?
28. mail kirjutas riigikogu liige Peeter Ernits (EKRE) sotsiaalmeedias:
„Kohtusin täna meie maasikakuningate ja kuningannadega. Kõik toredad ja ettevõtlikud inimesed. Näitasid mulle oma silmapiirini ulatuvaid põlde ja tutvustasid äriloogikat. … Kõik väitsid, et ilma ukrainlaste, moldaavlaste, neegrite ja bangladeshlasteta jääb saak koristamata. Ja kui neid ei tule aetakse valitsus enne Jaanipäeva ļõhki."
Saade „Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios ja raadios Ring FM – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Esmaspäeva õhtul on saate kordus eetris Kuressaare Pereraadios. Saadet saab järelkuulata siit.
Toimetas Veiko Vihuri