Mart Helme ja Martin Helme. Fotod: V. Vihuri ja I. Toomet

EKRE liidrid Martin Helme ja Mart Helme nimetasid raadiosaates „Räägime asjast" uusi piiranguid põhiseadusvastaseks ning nägid toimuvas riigipöörde järk-järgulist läbiviimist. Viidati ka Maailma Terviseorganisatsiooniga sõlmitud lepingu salajastele lisadele, kus väidetavalt nähakse ette kogu elanikkonna vaktsineerimine, vaktsiinitootjate vastutusest vabastamine ja ravimite asemel vaktsiinide prioriteediks seadmine.

Seoses valitsuse uue, senisest karmimaid piiranguid kehtestava määrusega tõdes Martin Helme, et nagu ikka, lööb välja eestlaste seas väga levinud suhtumine, et kui kutsutakse koosolek kokku ja öeldakse, et homme tuleb tulla poomisele, siis küsitakse, kas nööri võtame ise kaasa.

„Minu suhtumine on see, et ebaseaduslikke korraldusi ei pea keegi täitma," ütles EKRE esimees. „Ja selle valitsuse määruse puhul mina olen kõigutamatult, kategooriliselt seda meelt, et tegemist on ebaseaduslike kohustustega inimestele ja ettevõtetele ja me kindlasti läheme kohtusse sellega. Ja mul on hea meel, et lõpuks ometi on hakanud ka juristid seda välja ütlema."

„Minu arvates inimesed peaksid arvestama sellega, et ka ametnikud, kes nõuavad neilt seda, püüavad neid sundima täitma ebaseaduslikke korraldusi," täiendas Mart Helme. „Ja see ametnik, kes sellise korralduse täitmist nõuab, tegelikult käitub ise seadusevastaselt. Ja sellise ametniku saab kohtusse kaevata. Ja ma olen veendunud, et kohtus võidab kaebaja."

Martin Helme tõstis positiivselt esile õiguskantsler Ülle Madiset, kelle suhtes nad varem kriitilised olid, ent kes on viimase nädala jooksul korduvalt väga selgelt ja argumenteeritult sõna võtnud piirangute ja kohustuste suhtes. Samuti on sõna võtnud endine õiguskantsler Allar Jõks ja vandeadvokaat Paul Keres. „Jää on hakanud liikuma," arvas Martin Helme.

Ta osutas juhtumile, kus ühe kohaliku omavalitsuse volikogu liiget ei lastud istungile, kuna ta ei näidanud koroonapassi. „See on põhimõtteliselt riigipööre," nentis Martin Helme ja lisas, et ka riigikogu asespiiker Hanno Pevkur on väljendanud mõtet, et riigikogu liikmetelt võiks enne saali lubamist küsida koroonapassi.

„Kui valitsuse määrusega takistatakse riigikogu liikmetel riigikogu tööd teha, siis on tehtud Eestis riigipööre. Siis meil ei ole enam konstitutsioonilist korda. Ja sellele tuleb reageerida täpselt selliselt, nagu riigipöördele tuleb reageerida. Unustage ära, et keegi saab koroonatõendit nõudes takistada valitud saadikuid kas omavalitsuse volikogudes või riigikogu saalis tööd teha."

Martin Helme märkis veel, et koguni ujus välja idee, et kohalike omavalitsuste valimiste ajal tuleb enne valimisjaoskonda minekut näidata vaktsineerimispassi. „Jälle – põhiseadusvastane nõue. See on kõige elementaarsem põhiseaduslik kodanikuõigus, valimistest osa võtta. Ja kui keegi hakkab mingit valitsuse määrust sulle ettekäändeks tooma, et takistada sul valimistoiminguid, siis ei ole mingit vahet, kas me oleme Valgevene või Eesti Vabariik."

Mart Helme nentis, et Eestis ei tohi midagi öelda kõigi nende valitsuse korralduste, määruste ja põhiseaduse rikkumiste kohta – siis oled sa lamemaalane, vaktsiinivastane, Vene käsilane ja Kremli agent.

„See on pöörane, mis Eestis on toimunud viimase umbes poole aasta jooksul, mis on praegune valitsus ametis olnud. See on pöörane. See on sisuliselt riigipöörde järkjärguline, samm-sammuline läbiviimine. Ja institutsioonid, kes peaksid seda takistama – alates kaitsepolitseist ja lõpetades presidendiga – aitavad sellele kaasa," ütles Mart Helme.

Ta jätkas: „Ja muide, [EKRE fraktsiooni liige] Kalle Grünthal ajab seda asja, et kätte saada Jüri Ratase poolt WHO-ga, ÜRO terviseorganisatsiooniga, alla kirjutatud lepingu salastatud lisasid. Niipalju, kui me oleme teada saanud, on nendes lisades võetud Eestile kohustus, et kõik Eesti elanikud tuleb vaktsineerida ja vaktsiini võimalikud kahjustused jäävad vaktsineeritu enda kanda."

„Kolmas asi veel – mina olen aru saanud, et seal on peetud prioriteediks seda, et tegeletakse vaktsineerimisega, mitte ravimite otsimise ja leidmise ja kasutamisega," ütles Martin Helme.

Ta lisas, et kõige õigem on enne vaktsineerimist konsulteerida perearstiga, mitte ažiotaažiga kaasa minna. „Sa pead selle konsultatsiooni ära tegema, tõsiselt kaaluma, sest see on sinu tervis, millega sa välja lähed. … Ja kui perearst soovitab sulle: „Ära tee!", ja siis meil valitsus teeb määruse, mis ütleb, et sinu tervise olukorrast lähtuvalt tehtud terviseotsus teeb sind ühiskonnas paariaks. Valitsus sõimab sind lamemaalaseks ja teiste inimeste ohustajaks. See kõik ei klapi. Niimoodi me koroonaga ei võitle," lausus Martin Helme.

Mart Helme kinnitas, et ta on elus saanud palju vaktsiine ja ei ole vaktsiinivastane, kuid sundkorras eksperimentaalvaktsiinidega kogu elanikkonna vaktsineerimine, kaasa arvatud lapsed, see on eriti kuritegelik.

Toimetas Veiko Vihuri