EKP Keskkomitee I sekretär Karl Vaino (ametis 1978–1988) ajas venestamispoliitikat. Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates "Räägime asjast" peatusid Mart Helme ja Martin Helme möödunud nädalal riigikogus eesti keele teemal toimunud arutelul ja tõdesid, et praegune sisseränne vene keele areaalist hakkab jõudma juba Karl Vaino aja tasemele.

Olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Eesti keel kui riiklik taristu" arutelu algatas Vabaerakond. Üheks kõnelejaks oli kutsutud professor Martin Ehala, kes tõi oma ettekandes välja, et Ida-Virumaal on eesti emakeelega inimeste osakaal kahanenud 18 protsendilt 16 protsendini ja Lasnamäel lausa 33 protsendilt 26 protsendini.

Saates osalejad nentisid, et Eesti riik pole Ida-Virumaal suutnud midagi ära teha eestluse püsimiseks.

Peatudes sisserände probleemil, märkis Mart Helme: "Sissetulijatest enamik tuleb Venemaalt ja Ukrainast, kuni seitse tuhat inimest aastas. Meenutame, et Karl Vaino venestamise aegadel tuli Eestisse umbes 10 000 inimest Nõukogude Liidu avarustest aastas. Tähendab, et me oleme jõudnud juba ligilähedale sellele sisserände numbrile vene keele areaalist, nagu see oli Nõukogude ajal. Ja nüüd tahavad meie tööandjad ja meie valitsus ja meie vasakpoolsed, sotsialistid ja keskerakondlased, tahavad sisuliselt igasugused piirangud sellele sisserändele maha võtta."

Mart Helme lisas, et Martin Ehala hinnangul on aastaks 2050 immigrantide sündimuse ja rändesaldo summana eestlasi Eestis vähem kui 50 protsenti (Martin Ehala ettekande põhjal avaldatud artiklis on juttu olukorrast sajast aasta pärast – toim).

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.

Jaak Valge Objektiivile: sisseränne on sõlmküsimus