Viru-Nigula vallavalitsuse kultuuri- ja noorsootööjuht, LGBT-teemalise filmifestivali eestvedaja Keio Soomelt. Foto: Facebook

Rakveres LGBT-teemalist filmifestivali korraldav ja üheks peamiseks homoliikumise eestkõnelejaks kujunenud Keio Soomelt töötab Viru-Nigula vallas kultuuri- ja noorsootööjuhina.

Viru-Nigula valla kodulehel toodud ametijuhendi kohaselt on Soomelti tööülesanneteks muu hulgas noorsootöö korraldamine, noorsootöö valdkonna analüüside ning arengu- ja tegevuskavade koostamine, noorsootööga tegelevate valla hallatavate asutuste ja ettevõtete töö koordineerimine, noorsootöö projektide koostamine ja koordineerimine, noorsootöö valdkonna projektide menetlemine, noorsootöötegevuste aastaplaani koostamine ja noorsootööalaste ürituste korraldamise koordineerimine.

Tähelepanuväärselt kirjeldas Soomelt end Eesti Vabariigi 100. juubeliga seonduvalt Delfile antud videointervjuus õpetaja, koorijuhi ja kultuurikorraldajana, ent mitte noorsootööametnikuna.

2018. aasta kevadel käis meediast läbi info, et Soomelti osalusel tegutsev ja koguni tema poolt dirigeeritav nn seksuaalvähemuste laulukoor Vikerlased värbab koolides endale õpilaste seast liikmeid. Toona ei näinud Soomelt õpilaste meelitamises nn seksuaalvähemuste koori midagi väärat, põhjendades kuulutuse ülespanemist sellega, et anda õpilastele selgem arusaam, millisesse koori neid kutsutakse. Samuti lisas ta, et kooriga on oodatud liituma ka need õpilased, kes ei määratle end nn seksuaalvähemuste esindajana.

Rakvere Reaalgümnaasiumi direktor Martti Marksoo leidis aga toona, et kool ei ole koht, kus tegeleda usulise, parteilisi või seksuaalerisuste reklaamiga, mistõttu võeti Soomelti dirigeeritava kooriga liituma kutsuv kuulutus koolist maha.

Väljavõte Viru-Nigula valla kodulehel esitatud ametnike loetelust. Ekraanitõmmis

2017. aastal kirjutas aga Eesti LGBT Ühingu toonane "haridusspetsialist" Maret Ney riiklikult rahastatud kultuurilehes Sirp, et sallivuse edendamise huvides tuleks koolidel viia õpilased Soomelti juhitavale Festhearti nimelisele festivalile homo-teemalisi filme vaatama.

"Kui jutt läheb koolikeskkonnale, toovad noored välja, et see on liialt heteronormatiivne, kooli seksuaalsuse ja peremudelite käsitlused on piiratud ega ole õiges suhtes eluga," põhjendas homoaktivist Ney toona vajadust transportida õpilased Soomelti festivalile filme vaatama.

"Festheart ei toimu vist siiski koolivaheajal ja sellest on kahju. Küll aga loodan südamest, et õpetajad lähevad oma õpilastega festivalile kas või ainetundide ajast," toonitas Ney oma artiklis.

Lisaks LGBT-aktivismile ja Viru-Nigula vallas noorsootööle pühendumisele teostab Soomelt end ka EELK Rakvere Kolmainu koguduse nõukogu liikmena. Nimetatud koguduse pastoriks  on Isamaa ridadesse kuuluv Tauno Toompuu, kes on omakorda olnud Soomelti juhitavale festivalile Festheart maksumaksjate raha eraldamise järjepidev pooldaja.

Samuti on Soomelt Eesti Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupi juht, andes hinnanguid selle kohta, millised kultuurivaldkonna projektid väärivad maksumaksjate rahaga toetamist, millised mitte.

Toimetas Varro Vooglaid

Ka Objektiiv sai Festheartilt rõveda pildiga "jõulukaardi"