Endine NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen väidab, et kui NATO liikmed ei anna Ukrainale selle soovitud "raudkindlaid" julgeolekutagatisi, võivad Poola ja Balti riigid sekkuda Ukraina sõtta.
Endine Taani peaminister ja aastatel 2009–2014 NATO peasekretär Rasmussen leiab, et kaitseühendus peab andma Ukrainale raudkindlad turvalisuse tagatised ja teekaardi NATO liikmelisusele, vahendab ReMix.
Kui Ukrainale selliseid tagatisi juulis Leedu pealinnas Vilniuses toimuval tippkohtumisel ei anta, siis võivad NATOsse kuuluvad kõige innukamad Ukraina toetajad haarata iseseisvalt härjal sarvist ja saata oma sõdurid Ukrainasse.
"Kui NATO ei suuda kokku leppida, milline saab olema Ukraina selge tee edasi [NATOsse], siis tekib selge võimalus, et mõned [NATO] riigid võivad asuda iseseisvalt tegutsema. Me teame, et Poola on väga suur Ukraina abistaja ja ma ei välista võimalust, et Poola hakkab selles kontekstis iseseisvalt Ukrainat veelgi enam abistama ning sellele järgnevad Balti riigid. Sealhulgas on võimalus, et Ukrainasse saadetakse oma sõdurid," rääkis Endine NATO peasekretär.
"Ma arvan, et poolakad mõtlevad juhul, kui Vilniuses midagi ei saavutata, väga tõsiselt Ukrainat abistada soovivate riikide koalitsiooni (coalition of the willing) moodustamisele. Me ei tohiks Poola tundeid alahinnata. Poolakad arvavad, et Lääne-Euroopa ei arvestanud liiga kaua nende hoiatustega teemal, milline on tegelik Venemaa meelsus," lisas Rasmussen.
Nende sõnumite juures tuleb arvestada, et Rasmussen on Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi agressiivne lobist.
Kui Poola ja Balti riikide otsene sekkumine Ukraina sõtta peaks mingil põhjusel teoks saama, oleks tegemist konflikti äärmiselt raskekujulise eskaleerumisega.
BBCle antud intervjuus väitis Rasmussen, et ainus tõeline ja pikaajaline turvatagatis, mida Lääs saab Ukrainale anda, on NATO liikmelisus.
Ta lisas, et kui Vilniuses Ukrainat NATOsse ei kutsuta, siis peaks tippkohtumisel andma Ukrainale vähemalt konkreetse NATO liikmeks saamise teekaardi.
Seni pole ei Poola, ega Balti riikide valitsused ametlikult oma sõdurite Ukrainasse saatmist arutanud, kuigi madalamal tasemel on selliseid mõtteid avaldatud.
Toimetas Karol Kallas