Foto: Wikimedia Commons

Reformierakonna fraktsioon andis esmaspäeval sisse eelnõu, millega soovitakse kriminaliseerida vihakõne ja vaenu õhutamine. Erakonna esimehe Kaja Kallase sõnul on eesmärgiks kriminaliseerida viha õhutamine või vägivallale kutsumine ka mõne inimgrupi suunas, vahendab Delfi.

Kallase sõnul on nende eesmärk muuta ära tõsiasi, et kui praeguses karistusseadustikus võetakse viha õhutamise eest vastutusele ainult siis, kui seda tehakse konkreetse üksikisiku suunal, siis tulevikus võiks olla kriminaliseerimise aluseks ka see, kui õhutatakse viha või kutsutakse vägivallale ühe inimgrupi suunas.

"Tahaks väga loota, et Keskerakond, kes on sõnades vähemalt seisnud viha õhutamise vastu, toetab eelnõud," ütles ta.

Oht sõnavabandusele

EKRE parlamendisaadiku Monika Helme hinnangul tahab Reformierakond selle eelnõuga kehtestada Eestis aga "tsensuuri, tagakiusamist ja piirata nii sõna kui mõttevabadust".

Kaja Kallas andis sisse vihakõne seaduseelnõu!Reformierakond tahab kehtestada Eestis tsensuuri, tagakiusamist ja piirata nii sõna kui mõttevabadust.

Posted by Monika Helme on Esmaspäev, 19. Oktoober 2020

Niinimetatud vihakõne kriminaliseerimise kriitikud on korduvalt juhtinud tähelepanu asjaolule, et puudub üldiselt aktsepteeritud arusaam sellest, mida tuleks mõista vihakõnena, nenditakse portaalis Meie Kirik.

Liiga ebamääraselt defineeritud mõiste võimaldaks aga piirata ulatuslikult kodanike sõnavabadust, aitaks kaasa võimude suvale menetluse alustamisel konkreetse isiku suhtes ning looks üldise hirmuõhkkonna, kus inimesed ei tea, mida võib öelda ja mida mitte.

Näiteks Soomes kasutatakse paragrahvi, mis kriminaliseerib vaenu õhutamise mõne inimgrupi suhtes, rahvasaadiku ja endise siseministri Päivi Räsäneni tagakiusamiseks.

Räsäneni vastu on algatatud mitu uurimist üksnes seetõttu, et kristlik poliitik on kaitsnud Piiblil põhinevat arusaama abielust ja seksuaalsusest.

Toimetas Martin Vaher