Reformierakonna esinaisel Kaja Kallasel on põhjust erakonna reitingute üle rõõmustamiseks. Foto: Scanpix

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust ning viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,5%, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 24,4% ja Keskerakonda 16,6% valimisõiguslikest kodanikest.

Liidrikohal oleva Reformierakonna toetus on püsinud alates oktoobri lõpust praktiliselt samal tasemel. Samal ajal on olnud languses teisel kohal oleva EKRE toetus. Rahvuskonservatiivide toetus langes nädalaga 1,1 protsendipunkti võrra ning viimase kuue nädalaga on see langenud 3,1 protsendipunkti võrra. Kui oktoobri alguses oli Reformierakonna ja EKRE vahe 3,7 protsendipunkti, siis praeguseks on see kasvanud 9,1 protsendipunktini. Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus on viimase viie nädalaga tõusnud 3,4 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (9,1%), Isamaa (7,7%) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6%). Sotside toetus on viimastel kuudel püsinud pigem languses ning praegusest madalam oli see viimati käesoleva aasta aprillis.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,2% ja opositsioonierakondi 41% vastajatest.

Kui Riigikogu valimised peaksid toimuma täna, siis selliste reitingute alusel saaks Reformierakond Riigikogus 38 kohta, EKRE 26 kohta, Keskerakond 17 kohta, Eesti 200 8 kohta, Isamaa 7 kohta ning Sotsiaaldemokraadid 5 kohta.

Mölder: EKRE, Keskerakonna ja Isamaa valitsusel jääks praeguse seisuga riigikogu enamusest puudu üks koht, aga võimude tasakaal on jätkuvalt väga habras

Tartu ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi teaduri Martin Mölderi sõnul on näha, kuidas Keskerakonna toetus kosub ja EKRE oma kahaneb. "Samas on Reformierakond hoidnud positsiooni ning kui septembri lõpus tundus hetkeks, et Reformierakond ja EKRE võrdustavad oma toetused, siis praeguseks on kahe suurima erakonna vahemaa taaskord kasvanud," ütles Mölder.

Keskerakonna puhul on Mölderi sõnul näha, et nende toetuse kasv eesti valijate hulgas on sel nädalal natuke aeglustunud ja nad on saanud vähemalt hetkeks uuesti natuke enam ka vene valijate poolehoidu.

"Oma toetust on kasvatatud ennekõike väiksema sissetulekuga valijagruppides. Samas on nüüd viimasel nädalal EKRE toetus langenud nii eesti kui ka vene valijate hulgas. Kolme väiksema erakonna toetuses suur muutusi märgata ei ole. Isamaa ja Eesti 200 toetused tunduvad viimase paari kolme kuu lõikes stabiilsemad, mõnevõrra enam on positsiooni kaotanud sotsiaaldemokraadid," ütles Mölder.

"Võrreldes eelmise nädalaga on üksikuid kohti ümber liikunud nii mõnigi. Realistlikest koalitsioonivariantidest võiks sellises riigikogus kokku tulla Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus, samuti ka Reformierakonna, Eesti 200 Isamaa või Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside valitsus. EKRE, Keskerakonna ja Isamaa valitsusel jääks praeguse seisuga riigikogu enamusest puudu üks koht. Võimude tasakaal on jätkuvalt väga habras," lisas Mölder.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 1. – 28. novembrini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

Toimetas Martin Vaher