Itaalia peaminister Matteo Renzi (vasakul) peale lüüasaamist koos abikaasaga pressikonverentsilt lahkumas. Foto: Gregorio Borgia, AP/Scanpix

Itaalia Euroopa asjade ministri hinnangul on Euroopa Liidu lagunemine alanud, kirjutab Express.

Nagu selgitas Sandro Gozi, seisab Itaalial pärast peaministri Matteo Renzi lüüasaamist rahvahääletusel ees tõsiste rahutuste ja ebakindluse periood.

Koos Renziga tagasi astunud Gozi ütles BBC Radio 4 saates Today: “Ma arvan, et Brexitiga käivitus Euroopa lagunemise algus.”

Ta jätkas: “See on 27 ülejäänud valitsuse ülesanne Euroopa taaskäivitada. See oli meie poliitika, see oli meie kui Renzi valitsuse eesmärk.”

“On selge, et nüüd kaotab Euroopa ühe selle taaskäivitamise peamistest poliitilistest tegijatest,” nentis minister.

Samal ajal kardetakse, et Renzi kaotuse kiiluvees võib kapital pageda kaheksast Itaalia suurimast pangast. Täna on Itaalia pankade aktsiad kukkunud kivina.

Itaalia pankades peitub koguni kolmandik kogu euroala hapudest laenudest.

“Kui on mingeid märke pangajooksudest Itaalias, võib paanika levida globaalsetesse finantssektoritesse, London ja New York kaasa arvatud,” ütles City Index Directi uuringudirektor Kathleen Brooks.

“Itaalia vanim ja suuruselt kolmas pank Monte dei Paschi üritab meeleheitlikult 5 miljardit eurot leida ja müüa hapusid laene 28 miljardi väärtuses,” lisas analüütik ja selgitas, et referendumi tulemuse tõttu on raskem tohutu augu täitmiseks erakapitali ligi meelitada.

“Risk on selles, et investorid kaotavad usu, et [pank] on selleks võimeline, mis vallandab pangajooksu ja totaalse finantskriisi, mis algab euroalast, kuid võib imbuda kõikjale maailma,” hoiatas Brooks.