"Tehtud!" Spiiker Eiki Nestor (SDE) pärast ühiskonda lõhestanud kooseluseaduse vastuvõtmist Riigikogu hoone ees, 9. oktoober 2014. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Eiki Nestori poolt eilses Postimehes kinnitatu, et president ei tohi talle ebameeldivaid seadusi väljakuulutamata jätta, on otseselt vastuolus tema varasema seisukohaga, et presidendina ta kooseluseaduse tühistamise seadust välja ei kuulutaks, juhib oma repliigis tähelepanu Varro Vooglaid. 

Eilses Postimehes avaldatud intervjuus selgitas sotside ja reformierakondlaste poolt Riigikogus presidendikandidaadina üles seatud Eiki Nestor, et tema “kindla veendumuse järgi” peab president kuulutama välja riigikogus kui rahva poolt valitud esinduskogus vastu võetud seadused ka siis, kui mõni neist talle ei meeldi. “Juhul kui ta seda ei tee, läheb ta rahva arvamusega vastuollu,” on Nestori hinnang ühemõtteline.

Ometi selgitas see sama Eiki Nestor ühes Allar Jõksi, Urmas Paeti ja Mailis Repsiga alles napi kuu aja eest sotside suvepäevadel omade seas viibides, et kui riigikogu peaks võtma vastu kooseluseaduse tühistamise seaduse, siis jätaks ta ta selle presidendina väljakuulutamata.

Muidugi ei ütle Nestor otse, et selline otsus johtuks tema isiklikest ideoloogilistest sümpaatiatest ja antipaatiatest. Vilunud poliitikuna on tal ootuspäraselt olemas sobilik õigustus, mille kohaselt keelduks ta perekonna tähendust radikaalselt moonutavat ja vastu rahva enamuse tahtmist läbi surutud kooseluseadust tühistava seaduse väljakuulutamisest mitte isiklike ideoloogiliste veendumuste pärast, vaid selle väidetava vastuolu tõttu põhiseadusega.

Kokkuvõttes on siin järjekordne näide sellest, kuidas poliitikud maskeerivad oma isiklikud ideoloogilised eelistused või pragmaatilised kalkulatsioonid põhiseaduse nõuete retoorikaga, tehes seda vajadusel harjumuspärase ebasiiruse ja valelikkusega.

Nestori käitumist iseloomustab Henn Põlluaas nõnda: “Oh seda kahepalgelisust – ju on siis sotside meelest igati loomulik rääkida täna ühte, homme teist, jätta ka valimislubadused täitmata ja teha hoopis seda, mis valimistel maha vaikiti – ehk siis valetamine ja vassimine on sotsidele norm.”

Pidades silmas, kui järjekindlalt ja jultunult sotsid ja reformierakondlased kooseluseadust vastu rahva enamuse tahtmist jõuga läbi surudes vassisid ja valetasid, ei ole Nestori kahepalgelises käitumises paraku midagi üllatavat.

Asi selge: presidendikandidaadid Jõks, Nestor, Paet ja Reps ei tühistaks kooseluseadust