SAPTK 2015. aasta novembris perekonna kaitsel Toompea lossi ees

Üleskutsele sõlmida "kooselurahu" – s.t võtta vastu kooseluseaduse rakendusaktid ja oodata aruteluga abielu muutmise üle "sooneutraalseks" veel 12 aastat – saab anda vaid ühese vastuse: mittejõustunud rämpsseadus tühistatakse ning kurja, väärastunud ideoloogia pealetung peatatakse, kirjutab Objektiivi peatoimetaja Veiko Vihuri.

Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja Alo Raun esitab artiklis "Sõlmigem kooselurahu 2030" ettepaneku kooseluseadusega seotud vastas- ja patiseisu lahendamiseks: kooseluseaduse rakendusaktid võetakse vastu, kuid "sooneutraalse abielu" seadustamine külmutatakse vähemalt 2030. aastani, s.t riigikogu kolme järgmise koosseisu ajaks.

Raun leiab, et kooseluseaduse asjus on ideoloogiline lahing peetud, kuid rakendusaktid on siiski vastu võtmata ja seaduse pooldajatel pole jõudu seda teha. Samas peab ta ebatõenäoliseks, et täitub teise poole soov muuta põhiseadust ja sätestada abielu ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna.

"Ees ootab ei edasi ega tagasi viiv lahing masside häälte nimel ja seda vähemuse arvel," kirjutab Raun.

Sestap kutsub Raun selle võitluse osapooli istuma ühe laua taha ja sõlmima nn kooselurahu.

Sisuliselt tähendab tema ettepanek, et kooseluseadus saaks täielikul kujul vastu võetud, ent abielu "sooneutraalseks" muutmisega oodatakse veel 12 aastat.

Mäletatavasti tõotasid mõned kooseluseaduse eestkõnelejad 2014. aastal pühalikult, et kooseluseadusega asi piirdub ja abielu jääb puutumata. Aga miks on siis vaja "arutelu sooneutraalse abielu üle" edasi lükata?

Kui aga kooseluseaduse läbisurujad valetasid 2014. aastal, miks peaks neid uskuma 2018. ja 2030. aastal? Kuid asi pole uskumises või garantiides, vaid selles, et nende ideoloogia on kuri ja ebamoraalne ning sellisena täiesti vastuvõetamatu.

Sellele ettepanekule saab anda vaid ühe täiesti selge, ühemõttelise ja konkreetse vastuse: mittejõustunud rämpsseadus tühistatakse ja väärastunud ideoloogia pealetung peatatakse.