Õhtulehe juhtimisel ja ülejäänud väljaannete osalusel Martin Helme suvemaja kohta totaalse valeuudise levitamine näitab taas kord ära, milline on liberaalse peavoolumeedia tegelik pale ja ajakirjanduslik tase. Ausa tõetaotluse asemel tegeletakse aktiivselt endale ebameeldivate poliitiliste jõudude vastase rünnakute elluviimisega, antud juhul ilmselge taotlusega panustada EKRE võimu juurest kõrvaldamise kampaaniasse, märgib Varro Vooglaid oma repliigis.

Eile toimunu on heaks näiteks sellest, kuidas Eesti peavoolumeedia tegutseb. Õhtuleht avaldas lehe esiküljel ja veebis esiuudisena totaalse valeuudise, nagu oleks Martin Helme ehitanud suvila ilma ehitusloata.

Ülejäänud meedia pasundas täiest torust seda sama valet – kaasa arvatud rahvusringhääling oma uudistesaadetes. Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov kiidab valeuudise koostanud, aastaid Postimehe uuriva ajakirjanduse toimetust juhtinud ja eelmisel aastal lausa Bonniaeri preemiaga pärjatud Risto Berendsoni, kirjutades Facebookis, et tehtud olevat "HEA TÖÖ".

Ekraanitõmmis Õhtuelehe peatoimetaja Martin Šmutovi nüüdseks kustutatud Facebooki postitusest.

Siis selgus, et Helmel oli algusest peale õigus – ehitusluba on täiesti olemas ja maja on ehitatud seaduslikult ehk kogu meediatorm, millega pandi kõlama vastupidine kuvand, oli (president Kaljulaiu väljendit kasutades) lihtsalt üks suur pasarahe.

Šmutov kustutas seejärel oma Berendsoni kiitva Facebooki postituse ja Õhtuleht avaldas kusagil nurga taga väikese õienduse, rääkides "segadusest" ja kujutades selle peamise süüdlasena vallavalitsuse ametnikk, kes ei väljastanud end valetades kinnistu ostjana esitlenud ajakirjanikule ehitusluba (kuna ajakirjanik küsis vale nimega kinnistu kohta) – mis sest, et ehitusluba oli kogu aeg avalikest registritest vabalt kättesaadav.

Sellest, et avaldada sarnaselt valeuudise levitamisega avalik vabandus Õhtulehe esikaanel, ei ole juttugi. Rääkimata Õhtulehe peatoimetaja avalikust vabadusest Martin Helme ja tema perekonna ees või muudest reaalse vastutuse võtmist kätkevatest sammudest.

Rääkige mulle veel midagi Eesti peavoolumeediast kui erapooletust tõde taotlevast kvaliteetajakirjandusest ja ma saan jälle korraliku kõhutäie naerda. Nagu see juhtum taas kord kinnitab, tegeletakse sageli ausa tõetaotluse asemel aktiivselt endale ebameeldivate poliitiliste jõudude vastase rünnakute elluviimisega, antud juhul ilmselge taotlusega panustada EKRE võimu juurest kõrvaldamise kampaaniasse.

Priit Pullerits ja Priit Hõbemägi saavad aga taas täiendada oma ajakirjanduse teemaliste kursuste õppematerjale näitega sellest, kuidas ei tohiks ajakirjandust teha.