Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Idanaabri Eesti-vastast propagandat paljastav blogi Propastop paneb ette luua "riikliku ümberlükkaja ametipost". Kui nii, siis peaks Venemaa propagandatorudega võitlemise asemel alustama meie maksumaksjate poolt ülal peetud Sirbist ja Eesti Rahvusringhäälingust, leiab Veiko Vihuri.

Kaitseliidu vabatahtlike (nagu nad ennast nimetavad) blogi Propastop, mis enda sõnul tegeleb Eesti-vastaste manipulatsioonide, valede ja propaganda paljastamisega, kurvastab, et Eesti riigis on puudu "riikliku ümberlükkaja ametipost, kes suudaks aru saada Eesti riigi vastu suunatud sõnumitest ning need veenvalt ja kiiresti kummutada."

Propastop kirjutab sellest, kuidas lastekaitse-teemalisest juhtumist sai Venemaa meedias Eestit russofoobseks sildistav vildakas sõnum. Loo lõpus seisab järeldus: "lapse perest eraldamise põhjuseks ei olnud vanemate kodakondsus, rahvus ega nende Venemaale sõitmise plaanid. Eesti riik ei ole russofoobne ega kiusa vene rahvusest inimesi taga."

Tõepoolest. Aga küllap oleks sellel riiklikul ümberlükkajal esialgu käed-jalad tööd täis Eestis sõnavabaduse sildi all ilmuva "kunstilise materjali" ümberlükkamisega.

Alles hiljaaegu avaldas Eesti maksumaksja kulul ilmuv kultuurileht Sirp Mikk Pärnitsa artikli "Lühike ülevaade Eestist kui apartheidiriigist", kus autor sedastab:

"Rahvuslik propaganda on viimastel kuudel vindi täiesti põhja keeranud ja selle ohvrid on ka lapsed. [—] Laulupidu eksisteerib tänu Venemaale. Kui meie riik ei ähvardaks meid pidevalt sõjaga, siis ei oleks vaja pidevat rahvusluse ajuloputust. [—] Laulupidu on saanud vabaduse nõrkuseks, autoritaarse mõttemaailma tööriistaks, et panna eestlased valima eestimeelsuse kasuks. Saad aru, on oht, et noor eestlane valib midagi muud ja läheb kuhugi mujale. Noored tuleb viia suurel üritusel koos tuhandetega massipsühhoosi, mis annaks nende isiksusele tugeva hoobi ja suunaks neid ka tulevikus. [—] Palju õnne, sa süstisid just natsismi ja ootad uut doosi."

Kuna selle artikli sõnum tundus meie riigimeediale eriti oluline, avaldas selle veel kord ka Eesti Rahvusringhäälingu portaal. Et sõnum ikka kõigile pärale jõuaks.

Muide, Eesti Vabariigi valitsuse liige, kultuuriminister Indrek Saar (SDE) leidis, et Pärnitsa artikli pärast protesti avaldanud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) õõnestab demokraatiat.

"Mind kurvastab teie otsus teha esimese sammuna hoopis avalik kiri ministrile – me ei ela enam ajastul, mil enda jaoks ebameeldivate arvamuste likvideerimiseks pöörduti majavalitsusse või tehti pealekaebamine ministeeriumis. Teie käitumine õõnestab demokraatiat ja sõnavabadust. Tean, et te mõlemast lugu ei pea, kuid Eesti Vabariigi esindajana mina pean," teatas minister Saar vastuseks EKRE-le.

Eesti Vabariik on kõnelenud.