Rahvusvaheline uudisteorganisatsioon Reuters avaldas 7. juunil AfD võidukäiku kirjeldava artikli, milles paneb ühte patta pahempoolse NSDAPi* ja parempoolse Alternatiiv Saksamaale.
Uudise sisuks on Alternatiiv Saksamaale (AfD) üha kasvav populaarsus.
AfD asutati 2013. aastal grupi haritlaste, ajakirjanike ja äriinimeste poolt. Toona oli partei olulisemaks eesmärgiks, et Saksamaa loobuks eurost ja võtaks taas kasutusele marga, vahendab Reuters.
2015. aastal sisserändekriisi ajal kaldus partei oma vaadetelt rohkem paremale ja mõned AfD asutajad lahkusid. Alates massisisserände kritiseerima asumisest on partei populaarsus ainult suurenenud.
AfD kaasjuht leidis, et toonase Saksamaa lõimumisministri peaks "ümber paigutama" Türki, kust on pärit tema vanemad.
2017. aasta jaanuaris nimetas ühe AfD piirkonna juht Bjoern Hoecke Holokausti mälestuskompleksi "häbi monumendiks" ja avaldas arvamust, et ajalooõpikud peaksid rohkem keskenduma Teises Maailmasõjas hukkunud sakslastele.
Sama aasta septmebris sai AfDst esimene päriselt parempoolne partei, kes jõudis üle poole sajandi riigi parlamenti. Partei kogus valimistel 12 protsenti häältest ja sellest sai ametlik opositsioonipartei. Kõik teised parteid hoiduvad tänaseni AfDga koostöö tegemisest.
2018. aastal tõuseb AfD populaarsus küsitlustes 16–18 protsendini ja on sellele tasemel jäänud tänaseni.
2019. aastal kogub AfD Thüringeni liidumaa valimistel arvult teise häältesaagi, mis näitab partei tugevat positsiooni endise Ida-Saksamaa aladel.
Riigi tasemel siiski partei populaarsus langeb, mis on tingitud sisemistest vastuoludest ja mõne liikmega seotud skandaalidest.
2020. aastal Covidi režiimi ajal, kui partei on sulgemiste poliitika vastu, hakkab selle toetus taas kasvama.
2021. aastal hakkab sisejulgeolekuamet BfV AfD-d demokraatliku põhiseadusliku korra õõnestamise ettekäändel jälgima. AfD on esimene partei, mida peale 1945, aastat on säherdusel viisil koheldud.
2023. aasta aprillis määras DfV AfD noorteorganisatsiooni äärmusrühmituseks, mis on ohuks demokraatiale.
Mais teatab BfV, et osa Alternatiiv Saksamaale liikmetest levitavad Venemaa propagandat.
Juunis kasvas partei populaarsus 17–19 protsendini ja jagab teist kohta kantsler Olaf Scholzi sotsiaaldemokraatidega. Partei hoiatab inflatsiooni, roheülemineku ja suureneva massisisserändega kaasnevate ohtude eest.
*NSDAP – Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei; Natsionaalsotsialistlik (ka Rahvussotsialistlik) Saksa Töölispartei.
Toimetas Karol Kallas