Täna hommikul riigikogu hoone ees ja pärast seda Vabaduse väljakul toimunud meeleavaldusel avati hiiglaslik loosung, millel on toodud sümboolselt esile loomuseaduslik tõde, et perekonna ja abielu keskmes on mehe ja naise vaheline suhe ning et kõigil lastel on loomulik õigus emale ja isale.
Meeleavalduse korraldanud SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid selgitas, et eesmärgiks ei olnud võimalikult paljude inimeste kokkukutsumine, vaid jõulise sümboolse sõnumi edastamine perekonna olulisuse kohta ühiskonna reaalse alusvundamendina.
"Tundub, et paljud riigivõimu juures olevad inimesed on kaotanud võime näha elementaarseid tõdesid, mistõttu tõime selle nende silmade ette väga suurelt ja nähtavalt – loodame, et see aitab neil uuesti mõista, mida perekond ja abielu endast kujutavad," selgitas Vooglaid hiiglasliku, 600 ruutmeetri suuruse loosungi kasutamise tagamaid.
SAPTK juhatuse liige Markus Järvi väljendas tänu kõigile sihtasutuse toetajatele, kelle abil sai meeleavaldus teoks. "Mehe ja naise elukestval liidul baseeruva perekonna tähtsus riigi alusvundamendina ei kao mitte kunagi, kuigi meile üritatakse sisendada vastupidist progressiusu fundamentalismi vaimus," tõdes Järvi ja väljendas lootust, et rahvast lõhestanud kooseluseaduse osas tuleb seadusandjale lõpuks ometi mõistus pähe.
"Kuna ei eelmises ega praeguses riigikogu koosseisus ei leidu ilmselt piisavalt hääli, et kooseluseadus koos rakendussätetega vastu võtta, siis oleks aeg liikuda näilisest demokraatiast ja poliitilisest skeemitamisest reaalse demokraatiani ning teha selles olukorras ainus loogiline järeldus: kooseluseadus tuleb tühistada või panna rahvahääletusele," tõdes Järvi.
Kuigi meeleavaldus oli planeeritud ajale, mil riigikogus toimub kooseluseaduse rakendusaktide eelnõu esimene lugemine, lükkus kõnealune päevakorrapunkt homsesse. Kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtmiseks on tarvis vähemalt 51 parlamendiliikme poolthäält.
IRL-i, EKRE, Keskerakonna ja Vabaerakonna esindajad on avalikult teada andnud, et olemasoleval kujul kooseluseaduse läbisurumise lõpule viimist ei toetata, mis tähendab, et pärast valimisi parlamendis kahepeale vaid 45 kohta omavad sotsid ja reformierakondlased ei oma rakendussätete vastuvõtmiseks piisavalt jõudu.
Eile andsid SAPTK esindajad IRL-i, EKRE, Keskerakonna ja Vabaerakonna fraktsioonidele üle rohkem kui 25 000 pöördumist enam kui 6 500 inimeselt, paludes mitte toetada Reformierakonna ja sotside püüdlust kooseluseaduse läbisurumine lõpuni viia.