Viisakas ülikonnas riigikogu esimees Henn Põlluaas ja spordidressis president Kaljulaid suundumas Riigikogu istungisaali pidulikule valitsuse ametisse vannutamise tseremooniale, 29. aprillil 2019, Toompeal. Foto: Scanpix

Riigikogu esimees Henn Põlluaas leiab, et president Kersti Kaljulaidi käitumine valitsuse ametisse vannutamisel oli parlamenti solvav, kuna riigipea rikkus spordidressiga riigikogu ette ilmudes nii etiketti kui elementaarseid viisakusreegleid. Samuti peab ta ääretult kohatuks presidendi otsust uut valitsust mitte õnnitleda ning vastava ettepaneku peale lihtsalt saalist välja marssida, vahendab Maaleht.

Põlluaas nendib Maalehele antud intervjuus, et oli president Kaljulaidi käitumisest uue valitsuse ametisse vannutamisel ääretult hämmastunud. “Meil oli pidulik riigikogu istung, kus valitsus kinnitati ametisse ning nagu hea tava ja kord nõuab, olin ma presidenti vastu võtmas riigikogu trepil, ukse ees, kui ta tuli spordidressiga sealt välja,” kirjeldab Põlluaas.

Kuigi ajakirjandus on seda Põlluaasa sõnul kajastanud kui positiivset ja kelmikat oma arvamuse väljendamist, kehtivad tema meelest sellistel puhkudel ikkagi elementaarne viisakus, etikett ja käitumisnormid. “Taolisele üritusele riigikokku ei tulda sellises riietuses,” on Põlluaas resoluutne.

“See on mitte meeleavaldamine mõne ministrikandidaadi või valitsuse üle, vaid tegelikult see on laiemas mõttes riigikogu solvamine. Riigikogu kui institutsiooni ja kõikide riigikogulaste. Selles suhtes see oli väga kohatu,” leiab riigikogu esimees ning loodab, et president teinekord ikkagi mõtleb, mida ta kuskile üritusele selga paneb.

Kuigi Põlluaas saab ehk aru, miks Kaljulaid otsustas just äsja esile kerkinud lähisuhtevägivalla süüdistuse valguses Marti Kuusiku ametivande allkirjastamise ajaks saalist lahkuda, peab ta aga ääretult kohatuks presidendi otsust keelduda tema viisakast kutsest uut valitsust õnnitleda ning selle peale hoopis saalist välja marssida.

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid lisas sotsiaalmeedias presidendi lugupidamatut käitumist kritiseerides, et paljud suured konfliktid saavadki alguse sellest, et üks osapool leiab, et tema võib hakata tsiviliseerituse konventsioonidest üle astuma ja seeläbi teise poole suhtes üleolevalt põlgust väljendama.

“Just sellise käitumisega president täiesti selgelt süvendab ühiskondlikku konflikti, mitte ei tegutse rahva ühendajana,” nentis Vooglaid oma postituses.

Toimetas Martin Vaher