Foto: Varro Vooglaid

Riigikogu võttis tänasel istungil vastu kirikute ja koguduste seaduse muutmise seaduse, mis võimaldab sundlõpetada Moskva patriarhaadile alluva Eesti Kristliku Õigeusu Kiriku (EKÕK) ning Pühtitsa kloostri Kuremäel, kui nad keelduvad kanooniliste sidemete katkestamisest oma emakirikuga.

Seadusemuudatuse poolt hääletas 60 saadikut, vastu hääletas 13, erapooletuid ei olnud. Kohal viibis 89 saadikut. Seadusemuudatuse vastu võtmiseks oli vaja 51 riigikogu liikme poolthäält. 

Seaduse vastuvõtmise järel ei tohi ükski Eestis tegutsev kirik, klooster või kogudus olla oma tegevuses juhitud ja seotud välisriigis asuva juhtorganiga, kes kujutab ohtu Eesti riigi julgeolekule, avalikule või põhiseaduslikule korrale.

Oht Eesti riigi julgeolekule või põhiseaduslikule või avalikule korrale võib seaduse kohaselt muu hulgas esineda ka siis, kui see juhtorgan või vaimulik juht toetab või on toetanud sõjalist agressiooni või kutsunud üles sõjale, terrorikuriteole või muul viisil relvajõu õigusvastasele kasutamisele või vägivallale, nagu seda on teinud Moskva patriarh Kirill.

EKRE fraktsiooni esindaja Varro Vooglaiu sõnul on kogu see projekt sügavalt häbiväärne ning seda iseloomustab sügav valelikkus ja manipulatiivsus.

Vooglaiu sõnul ei ole eelnõu seletuskirjas ega mujal räägitud ühestki faktist, milles oleks mainitud julgeolekuohte. Vooglaid rõhutas, et ainult väänatakse usuorganisatsioonidel käsi ja sunnitakse neid kanoonilisi sidemeid lõpetama, ähvardades seejuures ka sundlõpetamisega. Sellega tekitatakse aga just ise julgeolekuoht.

Ühtlasi rõhutas ta, et õigusriigis kehtib usuvabadus ning riigil ei ole õigust ette kirjutada, millised kanoonilised sidemed võivad ühel kirikul olla. Ta leiab, et need piirangud ei ole sobilikud ega mõõdukad ning usuvabadust piirates tehtav kahju on palju suurem kui see, mida võidetakse julgeolekukaalutlustest lähtudes.

Toimetas Martin Vaher