Riigikogu täiskogu erakorralisel istungjärgul loetakse teist korda seitset Eesti ühiskonda ja majandust raputavat seadusemuudatust, mis kõik on seotud Kaja Kallase valitsuse usaldamisega.
Valitsus on enda jaoks ideoloogiliselt olulised seadusemuudatused sidunud usladusküsimusega ainult põhjusel, et nii saab need riigikogust opositsiooni suuremaid takistusribasid vältides läbi rammida kiirkorras.
- Esimesena avaldatakse Kallasele usaldust erinevate aktsiiside tõstmise peale.
- Teisena käibemaksu tõstmise peale.
- Kolmandana tulumaksu- ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmise peale.
- Neljandana hasartmängumaksu seaduse muutmise peale.
- Viiendana usaldatakse Kallast loomuliku perekonna kui ühiskonna kõige olulisema alustala tühistamise tõttu.
- Kuuendana usaldatakse Kallast valitsuse seaduse muutmise küsimuses.
- Seitsmendana usaldatakse Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 valitsust riigieelarve seaduse muutmise seaduse tõttu.
Kõikide nimetatud seaduste muutmise puhul on tegemist teise lugemisega.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikute sõnul on tegemist ideoloogiliste ühiskonda rikkuvate ja majandust hävitavate seaduste "läbi rammimisega", mis tähendab sisuliselt riigikogu tühistamist ja "parlamentarismi lõppu". See tähendab, et Eesti rahvas ei ole enam kõrgeima riigivõimu kandja.
Suuremat osa ehk nelja seaduseelnõud tutvustab reformierakondlasest rahandusminister Mart Võrklaev. Loomuliku perekonna vastase rünnaku eesotsas seisab reformierakondlasest sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. Valitsuse seaduse muutmise eest kannab hoolt Kaja kallas.
Kokku on riigikogu esmaspäeval, 19. juunil, algaval erakorralisel istungjärgul kavas üheksa punkti, millest esimene on vastselt riigikohtunikuks nimetatud Margit Vuti ametivande ettelugemine ja lõpus tulumaksuseaduse ning sotsiaalhoolekande seaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu kolmas lugemine.
Opositsioon EKRE eestvedamisel annab endast parima, et ühiskonda ja majandust hävitavate seaduste vastuvõtmist takistada, mis võib tähendada, et erakorraline istungjärk kestab paremal juhul mitu ööpäeva.
EKRE saadik Kert Kingo osutab, et selline ongi "kindlates kätes" Eesti.
"Tuleb välja, et seda Kallase kompanii ei valetanudki – tegutsetakse kindlalt, seadusi eirates ja rikkudes, jõupositsiooni ja enamushääli kasutades, kõiki reegleid rikkudes, et oma tahet läbi suruda. Neil on võim!"
Tema sõnul osutatud eelnõud: "…hävitavad Eesti majandust ja ettevõtlust ning inimeste toimetulekut. Need polariseerivad ühiskonda ja rikuvad meie alusväärtusi. Need on eelnõud, mis ainult hävitavad ja lõhuvad."
Kingo leiab, et "nende eelnõude läbisurumiseks tasalülitatakse kõik opositsiooni saadikud. Rikutakse nahhaalselt põhiseadust, Riigikogu kodu- ja töökorda ning Riigikogu liikme staatuse seadust … ühesõnaga kõike. Meilt võetakse sõna- ja arvamusvabadus. Meid vaigistatakse jõuga."
EKRE saadiku sõnul kehtestatakse nii "kalgi ja julma Kaja Kallase diktatuuri".
EKRE riigikogu fraktsiooni kuuluva parteitu saadiku Varro Vooglaiu hinnangul kestab erakorraline istungjärk ilmselt üle ööpäeva.
EKRE saadikud ootavad esmaspäeva (19.06) hommikul kell 9.00 Eesti pärast päriselt muret tundvaid inimesi Tallinnasse riigikogu hoone ette riigikogu liikmeid "tervitama".
Toimetas Karol Kallas