Mitmed teadusuuringud osutavad, et vaktsineerimine lekkivate vaktsiinidega, mida on kõik tänased Covid-19 vaktsiinid, teeb olukorra viirusega hullemaks ja nõrgestab inimeste immuunsüsteemi. Foto: Scanpix

Tallinna ringkonnakohus jättis muutmata maakohtu otsuse, mis tunnistas Tallinna Kiirabi 14 töötaja Covidi süstist keeldumise põhjusel vallandamise seadusevastaseks.

Möödunud aasta 23. septembril langetas Harju maakohus otsuse, et Tallinna Kiirabi poolt 14 töötaja vallandamine seoses Covid-19 vaktsiinidest keeldumisega oli õigusvastane ning mõistis välja töötajatele erinevas suuruses hüvitised, millest suurim küündis 16 000 euroni. Kohus ütles selgelt, et tööandjal puudub õiguslik alus töötajatelt vaktsineerimist nõuda. 

Reedel (26.05.2023) langetatud otsusega kinnitas ringkonnakohus maakohtu otsust ja suurendas kümnele endisele kiirabitöötajale määratud hüvitisi ning suurendas menetluskulude osa, mida peab tasuma Tallinna Kiirabi. 

Kohus leidis, et tööandjal pole õiguslikku alust nõuda töötajate vaktsineerimist, Covidi ohte kujutati tegelikest rängematena, töölepingut ei ole õigus ühepoolselt muuta ja süstisundi ei saa kehtestada tööandja korraldusega. 

Covid-19 vaktsiinide manustamist nõudis kõigilt kiirabi töötajatelt Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas, kelle sõnul oli süstisund "meditsiiniliselt õige otsus".

Tallinna Kiirabil on õigus kohtuotsus 30 päeva jooksul edasi riigikohtusse edasi kaevata. 

Tänaseks on üheselt selge, et Covidi süstid ei hoia ära haiguse ülekandumist, rasket haigestumist ega surma. Teadusuuringud näitavad, et ühte kaheksasajast süstitust tabavad raskemad kõrvalnähud. Alates süstimise algusest on Eestit tabanud tuhandete lahkunuteni ulatuv liigsurmade laine.

Toimetas Karol Kallas