Foto: Pixabay

Saksamaa ja Prantsusmaa tõotasid eile otsida viise eurotsooni tugevdamiseks. Ühe meetmena arutavad nad lähinädalatel ettevõtete tulumaksude kooskõlla viimist.

Nagu kinnitasid Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble ja tema uus prantslasest ametivend Bruno Le Maire, valmistatakse vastavad ettepanekud ette juulis toimuvaks Saksa-Prantsuse tippkohtumiseks.

"Juba aastaid oleme me rääkinud progressist eurotsooni integreerimisel, kuid asjad ei edene piisavalt kiiresti ega piisavalt kaugele," kurtis Le Maire. Aga "me oleme otsustanud panna asjad liikuma kiiremini ja kaugemale, konkreetsel moel."

Saksamaa ja Prantsusmaa võivad käia välja ühise ettevõtete tulumaksu süsteemi kahe riigi tasandil või keskenduda pingutustele harmoneerida ettevõtete tulumaksud Euroopa Liidu tasandil, ütles Schäuble.

"Mõlemad on ambitsioonikad," tunnistas ta ning nentis, et laiapõhjaline harmoneerimine eeldaks Euroopa Liidu liidrite konsensust.

La Maire'i sõnutsi tuleb majanduspoliitikat paremini koordineerida ning kaalumisel on ka investeeringud. Ta rõhutas, et Prantsusmaa on valmis vaagima sügavamaid reforme nagu eurotsooni rahandusministri ametikoha tekitamine või "Euroopa valuutafondi" loomine – millist ideed Schäuble aeg-ajalt on toetanud.

Lisaks lubas Prantsuse rahandusminister "respekteerida kohustusi Euroopa ees eelarvepuudujäägi kärpimisel."

Samal ajal kohtus oma Saksa ametikaaslase Sigmar Gabrieliga ka Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian, kes lubas jätkata käsikäes Saksamaaga diplomaatilisi pingutusi Ukraina konflikti lahendamiseks.

Gabriel ütles omalt poolt, et "Prantsusmaa ja Saksamaa pole Euroopa, aga ilma Prantsusmaa ja Saksamaata ei ole Euroopa võimeline edasi liikuma."

Ning "seetõttu tahame me kasutada seda ajaloolist võimalust, mis avanes seoses valimistega Prantsusmaal."

Saksamaa ja Prantsusmaa sepitsevad "euroriiki"