Rolls-Royce'i Kuu tuumareaktori nägemus Pilt: Rolls-Royce

Ühendkuningriigi valitsus eraldas kolm miljonit naelsterlingit ettevõttele Rolls-Royce Kuu baaside tarbeks sobiva mikrotuumareaktori arendustöödeks.

Antud raha peaks aitama Rolls-Royce'il ehitada 2029. aastaks valmis reaktori töötav prototüüp ja saata see Kuule. Kuu reaktori tehnoloogia põhineb ettevõtte pisikestel moodulreaktoritel, vahendab uudisteagentuur UPI.

Briti Kosmoseagentuuri sõnul aitavad uued reaktorid inimestel Kuu pinnal paremini hakkama saada ja annavad võimaluse viibida seal märkimisväärselt kauem kui seda lubab tänane tehnoloogia.

Rolls-Royce'i esindajate sõnul aitavad kosmosereaktori arendustööd lisaks kaasa parema maapealse tuumatehnoloogia loomisele, mida saab kasutada nii eraettevõtluses kui kaitsetööstuses. Ilma- ja kosmosekindlad tuumareaktorid aitavad kaasa energiasektori vabastamisele süsihappegaasist ning tagavad kõikjal ilmast sõltumatu tõhusa ning varustuskindla elektri. Kuureaktori loomine peaks tähendama, et arendatakse tuumatehnoloogiat, mida on suhteliselt hõlbus ringi vedada ja seda isegi erasektori õiguslikus ning tehnoloogilises raamistikus.

Rolls-Royce'i pisikese 470 megavatise mooodulreaktoriga tuumajaama hind jääb vahemikku 2,5–3,2 miljardit dollarit ja selle ehitamisele kulub viis ja pool aastat, mida on tavalisest tuumajaamast märkimisväärselt vähem.

Toimetas Karol Kallas