Stefan Löfven (all paremal) veel Rootsi peaministrina lugemas 25. septembril parlamendis ekraanilt oma tagandamisest. Foto: Scanpix

Daily Expressi hinnangul süveneb Rootsis poliitiline kriis pärast seda, kui luhtunud on juba teine katse moodustada valitsust – ligi kaks kuud peale parlamendivalimisi.

Kui esmalt katsus koalitsiooni kokku saada mõõdukate liider Ulf Kristersson, sai pärastpoole selleks võimaluse praegune peaministri kohusetäitja, umbusaldushääletusega toolilt tagandatud sotsiaaldemokraat Stefan Löfven.

Löfveni väitel olid kõnelused konstruktiivsed, kuid ei andnud konkreetseid tulemusi. Arutelud teiste parteijuhtidega "olid siirad. Seetõttu mõistame me nüüd paremini üksteise positsioone," sõnastas sots seisu.

Tsiteerides rootslasest poliitkommentaatorit Fredrik Furtenbachi toob Breitbart esile, et uue valitsuse loomist võidakse pakkuda Keskpartei liidrile Annie Lööfile – või siis üritab veelkord esimõõdukas Kristersson.

Kristerssoni erakonnas on küll kõlanud üleskutsed minna koostööle valimistel kolmandana lõpetanud migratsioonivastaste Rootsi Demokraatidega, kuid liider sellisele väljavaatele avatud ei ole.

Postimehe andmetel võtab valitsuse moodustamisel nüüd ohjad enda kätte parlamendi mõõdukast spiiker Andreas Norlén – olukorras, millest "õhkub lootusetust".

Spiiker Norlén ei välista ka enneaegseid valimisi, mis oleksid aga tema hinnangul "suureks kaotuseks Rootsi poliitilisele süsteemile."

On spekuleeritud, et kordusvalimiste korral saadaks veelgi suurem edu süsteemiväliseid Rootsi Demokraate, kellel on praeguse seisuga ligi viiendik kohtadest parlamendis.

Rootsis kukutati sotsist peaminister Löfven