Üks maailma rikkamaid inimesi Warren Buffett on maailma aborditööstusele annetanud üle nelja miljardi dollari. Selle raha eest on tapetud või saab tappa vähemalt kümne miljonit sündimata last, vahendab Karol Kallas.
Ameerika Ühendriikide suurima abordivabrikute keti Planned Parenthood viimasest auditeeritud majandusaruandest selgub, et 2017. ja 2018. aasta 30. juuni seisuga on ainult kolme annetaja osa organisatsiooni toetustest ja sihtrahastusest olnud vastavalt 21 ja 24 protsenti, vahendab LifeNews.
Ehk kuni veerandi abordivabriku rahast on annetanud ainult kolm inimest-organisatsiooni, kelle seas lõikab silma aborditööstust pikki aastaid toetanud Warren Buffett.
Buffett on üks maailma rikkamaid inimesi, kelle vara hinnatakse 77 miljardi dollarini (ca 71 mld €). Talle kuulub rahvusvaheline valduskonglomeraat Berkshire Hathaway, mille kaudu on tal osalus rahvusvahelistes ettevõtetes nagu Apple, Coca-Cola, American Express, Visa, Wells Fargo jne. Keeruline on leida suuremat rahvusvahelist ettevõtet, millega Buffett mingil viisil ei oleks seotud.
Suurem osa heategevusest, millega Buffett on seotud, ei käi siiski Berkshire Hathaway või teiste temale kuuluvate ettevõtete kaudu, vaid tema lahkunud naise nime kandva Susan Thompson Buffett Foundation (STBF) sihtasutuse kaudu. Nimetatud sihtasutusse on Buffett paigutanud suurema osa oma varast ja sealt ta teeb annetusi meelepärastele organisatsioonidele ning üritustele.
STBF-i 2018. aasta majandusaasta aruandest selgub, et sihtasutus andis Planned Parenthood Federation of Americale (Planned Parenthoodi – PP – pikk nimi) 29,107,987 dollarit. Samal aastal eraldas ta erinevatele Planned parenthoodi osariikide ja piirkondade sidusorganisatsioonidele lisaks 7,783, 540 dollarit. Erinevatele PP rahvusvahelise tegevuse (International Planned Parenthood Federation) kontoritele annetas sihtasutus 14,521,613 dollarit.
Kokku on seda raha 2018. aastal üle 51 miljoni dollari (ca 47M€).
Kui PP on vast kõige tuntum aborditööstuse esindja, siis pole see sugugi kõige suurem sündimata laste tapja või sellise tegevuse edendaja, mida ühe maailma rikkama inimese heategevusorganisatsioon toetab.
Kõige suurem kasusaaja, kui panna aastate lõikes kõik STBF-i toetused kokku, on MSI-United States, ehk Marie Stopes International'i Ameerika Ühendriikide haru. MSI on Ühendkuningriigis asutatud aborditööstuse vabaühendus, mis tegutseb 37 riigis ja on selle motoks on "pakkudes ligipääsu rasestumisvastastele vahenditele ja turvalistele abortidele üle maailma." Buffetti sihtasutus andis 2018. aastal MSI USA kontorile 34,067,662 dollarit.
Järgmine suurem Buffetti rahastatav vabaühendus on IPAS, mis selgitab oma missiooni kui "ainus rahvusvaheline organisatsioon, mis keskendub ainult turvalistele sündimata laste tapmisele (abortidele) ja rasestumise vältimise tervishoiule". IPAS-ele andis STBF 33,376,611 dollarit.
IPAS on muhulgas organisatsioon, mis arendab ja levitab "manuaalse vaakumaspiratsiooni" (MVA) seadmeid (vaakumsüstlaga imetakse loode emaüsast välja), mida saab kasutada kohtades, kus puudub elekter. IPAS-e tegevuses on tähtsal kohal ilma arsti ettekirjutuseta aborditablettide, ehk nõndanimetatud "isetehtavate abortide", propaganda.
Buffetti rahast on 31,538,771 dollari jagu kasu saanud organisatsioon nimega Population Services International (PSI). PSI on vabaühendus, mis on nende endi sõnul ligi kahekümnes riigis käivitanud misoprostooli ja mifepristoon-misoprostooli müügi ja toetanud näidatud ainete levikut rohkem kui viieteistkümnes riigis. Mifepristoon ja misoprostool on kaks RU-48 aborditehnoloogia (medikamentoosse abordi) ainet.
Society of Family Planning on Buffetti sihtasutuselt saanud 28,016,383 dollarit. India pereplaneerimise mittetulundusühendusele DKT International andis Buffet 26,175,396 dollarit.
Osutatud numbrid on väga suured ja meeles tuleb pidada, et need on ainult 2018. aasta numbrid. Samad vabaühendused figureerivad samas suurusjärgus numbritega ka kõigis STBF varasemates aastaaruannetes.
Capital Research Institute'i analüütiku Hayden Ludwigi hinnangul on Buffetti sihtasutus aastatel 2000 kuni 2018 annetanud vabaühendustele, mis sõdivad vabaabordi – nn abort nõudmisel, ainult ema soovil – eest, kokku ümmarguselt neli miljardit dollarit. Planned Parenthood on selle aja jooksul saanud 675 miljonit dollarit. MSI 441 miljonit. "Hea" seksuaal- ja soojätkamistervise eest võitlev mõttekoda Guttmacher Institute on saanud kokku 112 miljonit dollarit. Ludwig leiab oma uurimuses, et Buffett on oma heategvusasutuse kaudu ilmselt maailma suurim aborditööstuse ja seda toetava aktivismi rahastaja.
Eelpool on mainitud ainult suuremad aborditööstuse tegijad, mis on Buffettilt raha saanud ja neile lisandub veel kümneid ja kümneid väiksemaid abordi ning selle propagandaorganisatsioone.
STBF-i raha saajate hulgas on ka Maailma Terviseorganisatsioon, mis on määranud aborditabletid "esmavajalike" ravimite nimistusse ja käsitleb aborti kui naiste "terviseküsimust".
Sündimata laste tapmise kõrval on Buffett aktiivne progressiivse maailmavaate – mis peab aborti inimõiguseks – toetaja.
Buffett toetas 2016. aasta presidendivalimistel märkimisväärselt Hillary Clintonit ja on jätkanud hiljem tema sihtasutuse Clinton Foundationi toetamist, andes tolle allharule Clinton Health Access Initiative 2018. aastal üle 17,5 miljoni dollari.
Suureks toetuse saajaks on New Venture Fund, mis kirjeldab ennast "heategevusorganisatsioonina, mis toetab innovatiivseid ja tõhusaid avaliku huvi projekte." 2018. aastal sai see Buffetti käest 7,8 miljonit, 2017. aastal 15 ja 2016. aastal 8,9 miljonit dollarit.
NVF-i "innovatiivsete ja tõhusate avaliku huvi projektide" hulka kuuluvad organisatsioonid nagu The Abortion Care Network (Abordihoolduse võrgustik), NARAL, Planned Parenthoodiga seotud organisatsioonid Floridas ja Delaware'is, Guttmacher Institute, New Orleansi ja New Yorki abordifondid.
Samuti on NVF annetanud 732 925 dollarit ühendusele America Votes (Ameerika hääletab), mis on progressiivse kogukonnaaktivismi koordineerimiskeskus, millesse on kaasatud üle 400 partenerorganisatsiooni, mille eesmärgiks on "edendada progressiivset maailmavaadet, võita valimisi ja kaitsta iga ameeriklase õigust hääletada". NVF üks asutajatest ja esimene juht oli Cecile Richards, kes juhtis kümme aastat Planned Parenthoodi.
Järgmine suur progressiivse poliitilise aktivismi vabaühendus, mis on Buffetti sihtasutuse suurimate rahasaajate nimekirjas, on Hopewell Fund, mis 2018. aastal sai sealt 22,6 miljonit dollarit. Sarnaselt NVF-iga on Hopewell "heategevusorganisatsioon, mis on spetsialiseerunud annetajate, sotsiaalsete ettevõtjate ja teiste ühiskonna muutjate abistamisele, et need saaksid kiiresti algatada innovatiivseid ühiskonda muutvaid projekte."
Nii Hopewelli kui NVF-i taga on 2005. aastal Bill Clitnoni administratsiooni vilistlase Eric Kessleri konsultatsiooniettevõte Arabella Advisors. Arabella haldab lisaks Sixteen Thirty Fundi, mida isegi progressiivne meediakanal Politico kirjeldab "tundmatu, aga hiigelsuure pimeda raha organisatsioonina, mis toetas 2018. aasta Ameerika Ühendriikide vahevalimistel Demokraate 140 miljoni dollariga." 1630 Fondi suurim panustaja oli toona anonüümne annetaja, kes käis välja 51,7 miljonit dollarit. Arabella Advisors on samuti organisatsioon, mis rahastab Ühendriikide presidendi Donald Trumpi vastast protestiliikumist.
Ameerika Ühendriikide Planned Parenthoodi kliinikus tehtud abort maksab vahemikus 350 kuni 900 dollarit. Buffetti annetatud nelja miljardi dollari eest saab teha 4,4 miljonit kõige kallimat ja 11,4 miljonit kõige odavamat aborti.
Ameerika Ühendriigid on "kallis" abordimaa. Kui arvestada juurde abordid, mida saab teha eespool viidatud manuaalse vaakumaspiratsiooni vahenditega, mille kasutamiseks ei lähe vaja isegi elektrit, siis ühe arengumaa abordi hind võib olla vabalt nelja dollari ümber… Kui niigi palju.
Oleks siis abordid ainult abordid. Abortidele lisaks tegeleb Planned Parenthood kõige muu jubeda kõrval näiteks elusate loodete äriga.
Buffetti karvane abordikäsi ulatub Eestissegi. Eesti seksuaaltervise liit üllitas 2012. aastal Facebookis rõõmsa teate: "PPF (International Planned Parenthood Federation), mille liige Eesti Seksuaaltervise Liit (ESTL) on alates 1995 aastast – tähistab oma 60 aasta juubelit. 60 aasta konverents 152 liikmesriigile üle maailma toimub sel nädalal Johannesburgis, Lõuna-Aafrika Vabariigis, kus ESTLi esindab meie president Mairi Kaha. Allpool tunnustab ka president Barack Obama IPPF-i tegevust."
Eestis tehti 2018. aastal 100 elussünni kohta 39 aborti.