Foto: Bigstockphoto

Iisraeli kaitsejõudude üksus Üksus 8200, mis algselt moodustati palestiinlaste jälgimiseks, on laiendanud oma tegevust kogu maailmas ja selle töötajad on olulistel kohtadel BigTech-firmades nagu Google, Meta (Facebook), Microsoft ja Amazon.

Iisraeli kaitsejõudude üksus Üksus 8200 oli algselt loodud palestiinlaste jälgimiseks ja tegeleb isikute kohta kompromiteeriva materjali kogumisega eesmärgiga kasutada seda vajadusel väljapressimiseks ja survestamiseks, vahendab MintPressNews (MPN) oma uurivas artiklis. Kuid luurates maailma rikaste ja kuulsate järele jõudis Üksus 8200 lähiminevikus ka meedia pealkirjadesse, kui lahvatas Pegasuse jälgimistarkvara skandaal. Endised Üksus 8200 ohvitserid disainisid ja rakendasid tarkvara, millegi jälgiti kümneid tuhandeid poliitikuid ja mis tõenäoliselt aitas kaasa ka Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrvamisele, kelle telefonist Pegasus leiti. 

Üksus 8200 ei ole tavaline üksus. Pigem võib seda võtta USA NSA (National Security Agency) vastena. Üksus paikneb Negevi kõrbes Beer Sheva lähedal ning on ühtlasi Iisraeli kaitsejõudude suurim ja prestiižseim üksus. Kõige säravamad noored ajud võistlevad, et nad saaksid teenida aega selles nn Iisraeli Harvardis (alguses toimub aega teenivate helgete peale koolitamine ja selekteerimine) ja saada kutse üksusega liitumiseks.

Financial Times kirjutas Üksus 8200 kohta, et see on „Iisrael oma parimas ja halvimas" – nii tipptehnoloogiakeskus kui ka repressiivasutus. Paljud üksuse veteranid on loonud maailmas tuntud ja massiivselt kasutusel olevaid äppe nagu kaardirakendus Waze ja suhtlusäpp Viber. 

2014 saatsid 43 üksuse reservisti, sh mõned ohvitserid, kirja peaminister Benjamin Netanyahule, kus nad teatasid, et nad ei teeni enam oma ametikohtadel edasi, kuna töö on seotud palestiinlaste poliitilise tagakiusamisega. Siinjuures ei olnud palestiinlaste jälgimisel vahet, kas keegi osales või ei osalenud vägivallas Iisraeli politsei või sõjaväe vastu. 

Tohutute andmemassiividega koostati infotoimikuid inimeste kohta, mis sisaldasid isikute tervisajalugu, seksuaalelu, internetiotsingute ajalugu, et sellega neid hiljem vajadusel survestada. Andmeid kasutati näiteks selleks, et kui mõnel palestiinlasel oli vaja läbida kontrollpunkti, et spetsiaalsemat arstiabi saada, siis võidi tema läbipääs nii kauaks blokeerida, kuni ta temalt oodatud tegevused ära teeb. Survestamiseks kasutati näiteks infot abielurikkumisest või homoseksuaalsetest kalduvustest. 

Lühidalt – Üksus 8200 on tippinfotehnoloogia- ja repressiivüksus, kelle arvukad töötajad on võtmekohtadel infotehnoloogiafirmades, kellele maailm usaldab oma kõige tundlikuma info (terviseandmed, finantsandmed jne.) ja see on väga tõsine asi. 

Google

Vastavalt LinkedIn portaalile selgub, et hetkel töötab Google's 99 endist Üksus 8200 veterani. See number näitab tihedat koostööd kahe organisatsiooni vahel, arvestades asjaolu, et kõik üksuse veteranid ei ole Üksus 8200-s töötamist avalikustanud või ei oma LinkedIn-i kontot, samuti ei puuduta see number endisi Google'i töötajaid. MPN toob oma artiklis praeguste Google'i töötajatena välja näiteks Gavriel Goidel'i, kes on hetkel Google's strateegia ja operatsioonide juht ja Jonathan Coheni, kes oli Üksus 8200-s töötamise ajal meeskonna juht ja praegu Google's andmekogu ja meetmete juht. 

Märkimisväärne on see, et Google ei aktsepteeri mitte ainult endiste Üksus 8200 töötajate tööleasumist tehnoloogiafirmas, vaid värbab aktiivselt ka selle praeguseid töötajaid. Näiteks oktoobris 2020 lahkus Gai Gutherz üksuse projektijuhi kohalt ja suundus Google'sse täisajaga tarkvarainseneriks. 

Meta

Meta üks mõjukamaid töötajaid on Emi Palmor, kes on üks Facebook'i järelevalvenõukogu (Oversight Board) 23 liikmest. Mark Zuckenberg on järelevalvenõukogu nimetanud „ülemkohtuks". Nõukogu otsustab, millist sisu Facebook'is võib aktsepteerida ja levitada, mida tuleks tsenseerida ja kustutada. Nõukogusse kuuluvad ka mitmed endised CIA töötajad. 

Emi Palmor on endine Üksus 8200 töötaja, hiljem töötas ta Iisraeli justiitsministeeriumis peadirektorina. 

Üksus 8200 mõju näiteks Metas on ka Eyal Klein, kes töötas üksuses kuus aastat ja praegu on tema vastutada Meta privaatsusküsimused. 

Microsoft

LinkedIn-i andmete põhjal töötab Microsoftis hetkel 166 endist Üksus 8200 töötajat. Nimetada võib näiteks Maayan Mazigi, kes on Microsoftis küberjulgeoleku tootehalduse direktor. Otse üksusest läksid ka Microsofti tööle näiteks Guni MeromYaniv Carmel ja Meitar Pinto, mis osutab tihedale sidemele kahe organisatsiooni vahel. 

Veel näitena oluliste Microsofti ametikohtade mehitamisest Üksus 8200 töötajatega – Yaniv Yehuda juhatab Microsoftis meeskonda, mis tegeleb erinevatest allikatest telemeetria andmete ülekandmise lahendustega. 

Mõju

Üksuse mõju näitab Iisraeli ajalehes Haaretz kirjutatu, et „Iisraelist on saanud maailma juhtiv tsiviilisikute järgi luuramise vahendite eksportija," kelle tarkvara ja tehnoloogiat on soetanud ka väga paljud valitsused. 

Kõige tuntum Üksus 8200 veteranide poolt välja töötatud nuhkvara on Pegasus, mille tootis erakompanii NSO Group. Pegasuse tarkvaraga on jälgitud ligi 50 000 inimest üle maailma, sh Prantsusmaa presidenti Emmanuel Macroni, Pakistani peaministrit Imran Khani ja Iraagi peaministrit Barham Salihi. Nagu eespool mainitud, leiti Pegasuse tarkvara ka mõrvatud saudist Washington Post'i ajakirjaniku Jamal Khashoggi telefonist, mis näitab, et Iisrael müüs seda tarkvara Saudi Araabia valitsusele, kes kasutas seda oponentide jälgimiseks. 

NSO Pegasuse varjus toimetab aga veelgi ohtlikum firma. See on Toka, mille asutas endine Iisraeli peaminister ja kaitseminister Ehud Barak koos Üksus 8200 ohvitseridega. Toka suudab infiltreeruda igasse internetiga ühendatud seadmesse, olgu selleks siis televiisorid, külmikud, Wifi-kõlarid ja muu kodutehnika. Huvitava tõigana võib tuua välja selle, et Toka üks suurimaid investoreid on IT-ettevõte Dell. Ettevõtte nõukogus on Baraki kõrval teiste hulgas ka Yaakov Frenkel, kes oli aastatel 2009-2020 JP Morgan Chase International nõukogu esimees.

Toimetas René Allik