Foto: Bigstockphoto

Homme hääletab Saksamaa liidunõukogu nakkusseaduse muudatuste üle, millega valitsus tahab sügisel ja talvel kehtestada uued koroonapiirangud. Arstid saatsid valitsusele avaliku kirja, milles muuhulgas seisab, et karjaimmuunsuse tõttu on pole koroona enam ohtlik ja valitsus ei tohiks levitada paanikat. 

Mitmed immunoloogid, haiglate hügieenispetsialistid, arstid ja epidemoloogid nõuavad valitsuselt "strateegia muutust pandeemia haldamisel", kuna Saksamaal on juba tekkinud elanikkonnal tugev immuunsus ja keskenduda tuleks ainult tegelikult haavatavale inimeste grupile, mistõttu tuleks loobuda muuhulgas rutiinsest testimisest ja maskikohustusest koolides, vahendab Die Welt.

Praegu on viirus taandunud gripilaadseks nakkuseks, seisab avalikus kirjas, mis ei koorma enam haiglaid ega infrastruktuuri toimimist. Kui kuskil on ka nakkuskollete puhangud, siis ei sea need intensiivosakondi enam löögi alla. "Vaktsineerimise ja nakkuse kaudu saadud loomulik immuunsus on ligi 95%. Seda näitavad nii rahvusvahelised uuringud kui ka Saksa enda juhuproovid ning see kehtib kõikide vanusegruppide suhtes, sh lapsed," tõdetakse kirjas. 

Arstid juhivad tähelepanu järgnevale:

– koroonavaktsiin ei kaitse usaldusväärselt ei nakatumise ega nakkuse ülekandumise eest;

– täielik vaktsineeritus kaitseb peamiselt raske haigestumise eest;

– elanikkonna immuunseisundit tuleb hinnata nii vaktsineeritute kui ka loomulikul teel immuunsuse saanud elanike alusel;

– iga inimese vaktsineerimist tuleks kaaluda individuaalselt;

– lapsed ja noored ei ole ohustatud grupp, samas on senised koroonapiirangud (maskikohustus, sportimise ja vaba aja veetmise võimaluste piiramine, pidevad testimised jne) mõjunud neile väga halvasti.

Muuhulgas osutavad arsti, et Inglismaal, Taanis, Hollandis ja Šveitsis on kuulutatud pandeemia tänu massiimmuunsusele ja raskete haigusjuhtude vähesusele lõppenuks. 

Ühtlasi tuleks loobuda vaktsineerimiskohustusest tervishoiutöötajatele ja "muuta kommunikatsioon vastavaks tegelikult pandeemiaolukorrale". Praegune mittemotiveeriv ja hirmu sünnitav kommunikatsioon viib ainult irratsionaalse nakkushirmu, depressiooni ja ebaadekvaatsete sotsiaalsete piiranguteni.

Avalikule kirjale on teiste seas kirjutanud alla kuulsa Berliini Charité haigla immunoloog Andreas Radbruch, epidemoloog Klaus Stöhr, Saksa pediaatrilise infektoloogia seltsi juht Tobias Tenenbaum ja Saksa haiglahügieeni seltsi juhatuse liige Peter Walger

Toimetas René Allik