Saksa Majandusuuringute Instituudi (DIW) tegevjuht Marcel Fratzscher on hoiatanud, et Itaalias on potentsiaalselt küpsemas Kreekast oluliselt ohtlikum kriis.
Fratzscher pelgab, et Itaalia on "päästmiseks liiga suur" ning Euroopa Keskpangal (EKP) käiks keskse liikmesriigi rahanduse stabiliseerimine üle jõu.
Seetõttu tuleb kriisi vältimiseks väga tõenäoliselt sekkuda Prantsuse ja Saksa valitsustel, lisas Fratzscher.
Ta ütles: "Ma loodan, et me ei koge Itaalias samasugust stsenaariumi nagu Kreekas. Ma loodan, et Itaalia tulevane valitsus, aga samuti Prantsuse ja Saksa [valitsused], on mineviku vigadest õppinud."
"Ma loodan, aga ma kardan, kuna euroskeptitsism on nüüd juurdunud suurtes osades Euroopast ning euroala majanduslikust toodangust.
Ja siis on hind mõõtmatult kõrge: EKP ja euro suutsid võita ära kriisi Kreekas, [aga] Itaalia on lihtsalt päästmiseks liiga suur. See on 20 protsenti euroala majandustoodangust.
See teeb mulle kõvasti muret, kuna siis ei piirduks kriis Itaaliaga. See tekitaks tsentrifugaaljõud, mis on kujuteldamatud. Kui Itaalia langeb, võib see tähendada euro lõppu," sõnas sakslane.
Itaalia uus valitsus on lubanud lükata majanduse käima maksukärbete ja kulutuste kasvuga, mis lähevad vastuollu Euroopa Liidu reeglitega.
Samal ajal on Itaalia majanduskasv kõige aeglasem eurotsoonis ning riigivõla tase ligikaudu 130 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ehk 250 miljardit eurot, mille nii Viie Tähe Liikumine kui Liiga paluvad Euroopa Keskpangal kustutada – kui lähtuda erakondade varasematest omavahelistest kõnelustest.
Saksa kantsler Angela Merkel on omalt poolt toonitanud, et euroala solidaarsus ei tähenda võlgade panemist ühte kappi.
Politoloog: Merkel avas piirid, et mitte kaotada Kreekasse maetud miljardeid