Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Saksamaa perekonna-, vanurite, naiste- ja noorteministeerium soovitab Prantsusmaa eeskujul asendada koolidokumentides sõnad "ema" ja "isa" sõnadega "vanem 1" ja "vanem 2", vahendab kristlik uudisteagentuur Idea.

Sellise ettepanekuga tuldi välja pereministeeriumi poolt hallatavas LGBT-kogukonnale suunatud "vikerkaareportaalis" regenbogenportal.de. Ministeeriumi sõnul on portaali eesmärk käsitleda samasooliste eluviise ja soolist mitmekesisust puudutavaid teemasid. Ühtlasi soovitab ministeerium koolidel ja õpetajatel tunnistada ja toetada seksuaalset mitmekesisust.

Portaali lehel "Seksuaalse mitmekesisuse tunnistamine ja toetamine koolides" leitakse, et lesbide, homode ja biseksuaalide vähene nähtavus õpilaste sotsiaalses keskkonnas süvendab eelarvamusi nende suhtes. Õpetajad peaksid sellele aga vastu töötama, et luua "koolis lugupidav kliima".

Lisaks koolidokumentides "ema" ja "isa" asendamisele sõnadega "vanem 1" ja "vanem 2", soovitatakse pereministeeriumi lehel koolidesse kleepida plakateid, mis muudavad mitmekesisuse nähtavaks, muretseda kooli raamatukokku raamatuid lesbiliste, homo- ja biseksuaalsete tegelastega ning mainida vestlustes endastmõistetavalt mõne sõbra samasoolist partnerit.

"Veel mõjub toetavalt, kui koolis leidub täiskasvanuid, kes avalikult oma enda samasoolisest eluviisist räägivad," soovitatakse lehel.

Prantsusmaa eeskuju

Prantsusmaal võeti tänavu veebruari alguses vastu seadusemuudatus, millega asendatakse kõikides koolidokumentides "ema" ja "isa" vanemaga 1 ja 2.

Seadusemuudatuse toetajate sõnul aitab see lõpetada samasooliste vanemate diskrimineerimist, kuid kriitikute arvates dehumaniseerib see aga lapsevanemaks olemist, on lihtsalt "inetu" ning võib viia ka tülideni selle üle, kumb on siis esimene vanem.

"See seadusemuudatus üritab seadusega kehtestada laste erinevate perekonnamudelite sisseviimist koolidokumentidesse," ütles parlamendisaadik Valérie Petit, kes kuulub president Emmanuel Macroni erakonda La République En Marche! Tema sõnul ei võta praegused koolidokumendid arvesse riigis hiljuti legaliseeritud homoabielu ega samasooliste vanemate olemasolu.

"Meil on perekondi, kelle ette asetatakse dokumente, kus neil on valida vaid vanamoeliste ühiskonna- ja peremudelite vahel," lisas Petit. "Meie jaoks on see seadus sotsiaalse võrdsuse mõõdupuuks."

Homoabielu vastu võidelnud organisatsiooni Manif Pour Tous president Ludovine de la Rochère nimetas seda seadust aga "täielikult dehumaniseerivaks".

Rahvarinde juht Marine Le Peni sõnul on aga nüüd maskid selle osas langenud, milline Macroni leeri nägemuses ühiskond peaks olema.

Rahvarinde esinumber tänavustel europarlamendivalimistel Jordan Bardella leiab, et tegemist on laste ideoloogilise mõjutamise katsega, mis sarnaneb totalitarismile.

Seadusemuudatuse osas ei väljendanud kriitikat aga mitte ainult traditsionalistid ja parempoolsed. Kuigi Prantsuse samasooliste vanemate ühing AFDH tervitas samasooliste vanemate lisamist koolidokumentidesse, väljendati samas muret selle tulemusena loodava vanemliku hierarhia pärast.

"Kes on vanem number 1 ja kes on vanem number 2?" Küsis AFDH president Alexandre Urwicz, kes sooviks näha dokumentides veel kaasavamaid variante nagu näiteks "isa, ema ja seaduslik eestkostja".

Prantsuse raadiojaama Europe 1 toimetaja Jean-Michel Aphatie' sõnul on selline seadusemuudatus igati loogiline samm, et käia kaasas "administratiivse reaalsusega", sest vanemate muutmine numbriteks on "väga administratiivne ja väga inetu".

Saksa kristlased ei soovi Prantsusmaa eeskuju järgida

Saksamaal on perekonnaministeeriumi plaani vastu sõna võtnud kristlik liikumine "Lapsed ohus" (Kinder in Gefahr).

Liikumise juhi Mathias von Gersdorffi sõnul on perekonnaministeeriumi eesmärgiks "kaotada mõisted 'mees' ja 'naine', 'abielu' ja 'perekond' ning ka 'ema' ja 'isa'". Tema hinnangul näitab nende viimane kampaania, et perekonnaministeerium on viimastel aastatel muutunud üha enam vasakpoolse sotsiaalpoliitika läbisurumise asutuseks.

Toimetas Martin Vaher