Nord Stream 1 avamine 8. novembril 2011. Pildil (esireas) endine Saksamaa kantsler Gerhard Schröder, Prantsusmaa peaminister François Fillon, Saksamaa kantsler Angela Merkel, Hollandi peaminister Mark Rutte, Venemaa president Dmitri Medvedev, Euroopa Komisjoni energiakomissar Guenther Oettinger ja Mecklenburg- Vorpommerni liidumaa peaminister Erwin Sellering. Foto: Scanpix

Zeit ja Wall Street Journal väidavad, et Nord Streami torujuhtmete õhkimise kava mõeldi välja Ukraina kõrgemate sõjaväelaste ja äriinimeste poolt joomingu käigus ja viidi ellu riigi eriüksuslaste ja erasektori tuukrite poolt.

14. augustil avaldas Saksamaa väljaanne Zeit pikema jutu Nord Streami torujuhtmete õhkimisest, mille sisuks on väide, et sündmuse taga on Ukraina ja Poola kõrgem juhtkond. Saksamaa uurib torujuhtmete õhkimist tänaseni ja juunis üllitas riigi prokuratuur esimese vahistamiskäsu toona Poolas elanud Ukraina tuukri "Volodõmõr Z" kohta, kellel õnnestus riigist enne kinnivõtmist põgeneda.

Zeiti kirjeldatud Nord Streami õhkimise lugu algab Ukraina kõrgemate sõjaväelaste ja ärimeeste joomapeost, mis leidis aset Ukraina-Venemaa sõja alguses. Inglise keeles teeb uuest torujuhtmete hävitamise versioonist ülevaate Wall Street Journal

Toonane Ukraina vägede ülemjuhataja Valeri Zalužnõi koos teatud kõrgete sõjaväelaste ja ärimeestega mõtlesid joomingu käigus välja, et Nord Stream oleks vaja õhku lasta. Sõlmiti nõndanimetatud avaliku ja erasektori partnerluse kokkulepe, millesse üks ärimees lubas panustada 300 000 dollarit. Ühe joomingul osalenud ohvitseri ja kolme teise asjaga kursis oleva inimese sõnul kiitis kava algselt heaks teiste hulgas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. Kõik kokkulepped sõlmiti suusõnaliselt ja dokumente selle kohta ei ole.

Osutatud rahasumma eest üüriti väidetavalt jaht ja palgati kuueliikmeline meeskond, kuhu kuulusid mõned eriti osavad Ukraina eriükstuste liikmed ja kogenud erasektori tuukrid. 

Wall Street Journal jätkab:

"Järgmisel kuul sai kavast teada Hollandi sõjaväeluure MIVD, mis hoiatas CIA-d. Ameerika Ühendriikide ametnikud teavitasid torujuhtme õhkimise kavast omakorda koheselt Saksamaa ametivõime.

CIA omalt poolt hoiatas Zelenskõid, et üritus tuleb katki jätta. Zelenskõi andis käsu Zalužnõile asi katki jätta, kuid kindral ei kuulanud sõna ja algselt koostatud õhkimise kava muudeti."

Kuueliikmeline meeskond purjetas Andromeda nimelise jahiga Läänemerele ja nende varustusse kuulusid "ainult" sukeldumisvarustus, satelliitnavigeerimissüsteem, kaasaskantav sonar ja avalikus kasutuses olevad merepõhja kaardid, mis näitasid torujuhtmete asukohta.

Torujuhtme õhkimiseks kasutati lõhkeainet HMX ja viitsütikuga detonaatoreid. Kui jaht merele purjetas, siis lülitati välja igasugune suhtlus, mis tähendas, et Ukraina tippjuhtkonna püüdlused operatsioon katki jätta jäid asjatuks.

Mõned päevad peale 2022. aasta septembri lõpus toimunud õhkimist edastas CIA Euroopa partneritele täpsema ülevaate, kuidas operatsioon läbi viidi. Tänu sellele teabele õnnestus Saksamaa uurijatel tuvastada konkreetne jaht, millelt leiti ka väärtuslikku tõestusmaterjali.  

Kui meeskond peale õhkimist võimalikult kiiresti Saksamaa poole tagasi purjetas, siis mingil põhjusel ei pestud jahti ja nii leiti sealt lõhkeaine- ja meeskonna sõrme- ning DNA-jälgi. 

Hiljem õnnestus uurijatel teha kindlaks meeskonna mobiiltelefoninumbrid ja nende Iridiumi satelliittelefon. Nende andmete põhjal pandi kokku jahi teekond, mis peatus Saksamaal, Taanis, Rootsis ja Poolas. USA võimud nõudsid Google'ilt välja jahi liisinud Ukraina ärimehe e-kirjavahetuse, mille edastasid Saksa poolele. 

Zeiti hinnangul võivad paljastused Berliini ja Kiievi suhted ära rikkuda, mis omakorda tähendab, et Saksamaa ei anna enam Ukrainale sõjapidamiseks raha. (Mis tänaseks on teatud andmetel juhtunud ja teistel andmetel ei ole.)

Saksamaa föderaalse luureteenistuse (BND) endine juht August Hanning andis telejaamale Welt-TV intervjuu, milles väitis, et Zelenskõi ja Poola president Andrzej Duda sõlmisid torujuhtmete õhkimiseks mingit laadi kokkuleppe.

Ukraina võimud eitavad peale osutatud paljastusi raevukalt igasugust seotust torujuhtmete õhkimisega. Presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak osutab: "Sellise ettevõtmise saab panna toime ainult väga ulatuslike tehniliste ja rahaliste vahenditega … Kellel oli neid toona võimalik kasutada? Ainult Venemaal." 

Wall Street Journal vahendab ühe õhkimise kava seotud Ukraina ohvitseri sõnu: "Mind ajab alati naerma kui ma loen, et tegemist oli tohutu operatsiooniga, kuhu olid kaasatud salateenistused, allveelaevad, droonid ja satelliidid. … Kogu see kava pandi kokku ühe õhtuse raske joomingu käigus väikese grupi inimeste poolt, kellel oli iseloomu panna oma elud oma riigi eest kaalule."

Kogu Nord Streami torujuhtmete lugu on jätkuvalt segane. Paljude inimeste arvates on tegu teabeoperatsiooniga, mille eesmärgiks on "suured poisid" (CIA, NATO, Norra, Ühendkuningriigi eriteenistused vms) süüst puhtaks pesta ja süü väiksemate vendade kaela veeretada.

Närvid ütlesid vahepeal üles ka Poola tänasel äärmusvasakpoolsel peaministril Donald Tuskil, kes postitas 17. augustil sotsiaalmeediasse järgmise sõnumi:

"Kõigile Nord Stream 1 ja 2 algatajatele ja toetajatele. Ainukene asi, mida te täna teha saate, on vabandamine ja vait olemine."

Üks Nord Streami algatajatest oli muuhulgas järgmine NATO peasekretär Mark Rutte. Mitmete Euroopa riikide jaoks oli tegemist olulise energiavarustuse kanaliga, olulise osaga ergiewendest ja selle taga on mõned maailma suurimad energiaettevõtted. 

Zalužnõi on täna Ukraina saadik Ühendkuningriigis ja teda peetakse, juhul kui Ukrainas peaksid taas valimised toimuma, üheks Zelenskõi jõulisemaks konkurendiks.

Toimetas Karol Kallas