Vasakleeri esindaja pagemas politsei eest Chemnitzi sündmuste keeristes. Foto: Scanpix

Eile ilmnesid erimeelsused Saksa valitsusparteide vahel selles osas, kuidas reageerida erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) väidetavatele sidemetele islamivastaste ja rassistlike rühmitustega, vahendab Yahoo! News.

Pärast sakslase migrantide poolt surnuks pussitamist läinud nädalal Chemnitzis kogunes AfD ja PEGIDA kutsel tänavaile meelt avaldama tuhandeid inimesi.

Eile teatasid Alam-Saksi ja Bremeni liidumaad, et nende piirkondlikud julgeolekuteenistused on võtnud jälgimise alla AfD noorteorganisatsiooni Junge Alternative für Deutschland osakonnad nende valdusalades.

Kantsler ja erakonna CDU juht Angela Merkel ei soostunud poliitikute ja aktivistide survele vaatamata AfD jälgimise alla võtmise vajadust kommenteerima, kinnitades et see on luureteenistuste enda otsustada.

Tema sotsiaaldemokraadist rahandusminister Olaf Scholz ütles, et on Merkeliga põhimõtteliselt nõus, kuid lisas, et kokkupõrked Chemitzis annavad selgelt põhjust uuesti üle vaadata, kas AfD tuleks võtta jälgimise alla.

Meie "maa on ilmselgelt hulluks läinud," kommenteeris AfD esimees Jörg Meuthen, kelle sõnutsi tuleks jälgimise alla võtta vasakäärmuslikud rokkansamblid.

Eile andsid Chemitzis "ksenofoobia vastu" tasuta kontserdi vasakvaadetega rokkansamblid.

Oma Facebooki lehel jagas kutset kontserdile Saksa president, sotside leerist pärit Frank-Walter Steinmeier.

Presidenti kritiseeris Merkeli erakonna CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer, kelle sõnutsi kutsus üks esinenud ansamblitest oma laulusõnades üles vägivallale politsei vastu.

Siseministri Horst Seehoferi ja tema Baieri erakonna CSU hinnangul ei ole AfD seireks vajalikud tingimused täidetud, kuid nad hoiavad arengutel ja üksikisikutel silma peal.

AfD populaarsus on mõnede küsitluste valguses pärast Chemnitzi sündmusi kerkinud kahe protsendi võrra.

Alternatiiv Saksamaale parandas populaarsusrekordit