Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumine, 15. veebruaril 2022, Moskvas. Foto: Scanpix

Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi sõnul alustas Venemaa president Vladimir Putin sõda eesmärgiga Ukrainat vallutada, tuues selleks täiesti absurdseid põhjuseid. Ta lisas, et NATO ei kujutanud endast kunagi ohtu Venemaale.

Moskva on süüdistanud NATOt aastaid üha suuremas laienemises itta ning seeläbi Venemaa huvide kahjustamises. Scholzi sõnul kinnitas ta aga enne sõja algust Putinile, et Ukraina ei liituks NATOga järgmise 30 aasta jooksul, vahendab Deutsche Welle.

Putinil olid Scholzi sõnul aga täiesti absurdsed ideed: näiteks ütles Venemaa president talle, et Valgevene ja Ukraina ei peaks tegelikult olema üldse iseseisvad riigid.

Olaf Scholz on kindel, et Putin kavandas seda sõda ammu enne Venemaa sissetungi Ukrainasse 24. veebruaril.

"See on sõda, mille alustas Putin, Venemaa, selgelt kavatsusega vallutada oma naaberriik. Ma arvan, et see oli algne eesmärk," ütles Scholz, võrreldes Venemaa käitumist varajaste imperialistlike aegadega.

Kantsleri sõnul on Venemaa praegu hõivatud territooriumi vallutamisega Ida-Ukrainas, kuid pole sugugi kindel, et see niimoodi ka jääb, mistõttu ei ole Venemaale järeleandmine mõistlik strateegia.

"Putinil oli tegelikult mõte tõmmata viltpliiatsiga üle Euroopa kaardi, misjärel ta ütles, et "see on minu ja see on sinu"," ütles Scholz, lisades, et Saksamaa ei saa sellega leppida. Samas teatas Scholz, et ta ei lõpeta dialoogi Putiniga.

Scholz rõhutas, et Saksamaa varustab Ukrainat rohke relvastusega ning kõige kaasaaegsema ja tõhusama varustusega, kuid samas soovib ka tagada, et sõda ei eskaleeruks.

Scholz viitas Gepardi õhutõrjetankide, PzH 2000 haubitsate, raketiheitjate, õhutõrjesüsteemi IRIS-T ja suurtükiväe radari Cobra tarnele. "Need jõuavad peagi kohale," kinnitas ta. Kantsleri sõnul jätkab Saksamaa Ukraina varustamist sellega, mida nad oma kaitseks vajavad.

Toimetas Martin Vaher